Патладжаните или така наречените сини домати са характерен и често използван зеленчук по нашите географски ширини. Когато си купувате патладжан, избирайте такъв, който е гладък.
Набръчкалата се кора и омекналият патладжан, макар и леко, означават, че зеленчукът е остарял, вече e жилав и с променени вкусови качества.
Приготвянето на патладжан е малко по-различно от останалите зеленчуци. Независимо как ще го приготвяте - дали ще го добавяте в гювеч, или ще го пържите, задължително е да го отцедите преди да сте започнали същинското готвене.
Наредете го в гевгир, посолете го леко и изчакайте да „пусне” черната вода. Ако не направите тази процедура, е почти сигурно, че патладжанът ви ще горчи и по този начин ще развали цялата гозба, която сте приготвили.
Синият домат съдържа вещество наречено соланин, заради което и нагорчава, особено ако патладжанът е стар. Оставете го да постои 20–30 мин, за да сте убедени, че горчивината е излязла от зеленчука.
Ако сте решили след тази процедура, че искате да пържите патладжана, не слагайте прекалено много олио в тигана. Патладжанът поема много мазнина заради порестата си структура. Многото олио ще го направи нездравословен и много „тежък” за стомаха продукт.
Добре е след като го извадите от тигана – готов и изпържен, да го сложите да се отцеди от излишната мазнина върху кухненска хартия.
Един от най-вкусните начини за приготвянето на патладжани е на скара – по този начин хем е здравословно, хем е много вкусно. Отцеждате патладжаните добре, предварително ги посолявате.
За по-лесно и по-бързо печене, нарежете зеленчука по дължина с дебелина около сантиметър, а не на кръгчета, сложете върху скарата. Предварително я намажете с мазнина, за да не залепват зеленчуците.
След това наредете готовия опечен патладжан в съд, който можете да затворите с капак. Намажете хубаво патладжана с предварително направената смес от чесън, копър и малко зехтин. Пригответе това 1–2 часа преди вечеря, за да могат патладжанчетата „да поемат” от копъра и чесъна.
Коментари