Независимо от традициите и културата на различните държави, за всяка Нова година повечето приготвят кръгла питка за трапезата. В това число влизаме и българите, които разчупваме питата, щом седнем на масата.
Формата на питката задължително трябва да е кръгла и това не е случайно, тъй като кръгът символизира вечността, но различните нации са наименували по различен начин кръглата питка.
В Италия кръглата новогодишна питка е поръсена със захар, а холандците и поляците я предпочитат с пълнеж от ябълки, стафиди или горски плодове.
За много култури е на късмет да скриете печивото, преди да седнете на масата. В Мексико питката има дупка в средата, подобно на нашия кекс, и отстрани се украсява със захаросани плодове.
Гърците приготвят василопита от портокалови кори и бадеми и вътре скриват монета. Точно в полунощ разчупват питката и я разпределят между хората на трапезата, започвайки от най-възрастния.
Смята се, че в парчето на този, у когото е монетата, ще бъде най-големият късметлия през годината.
В Швеция и Норвегия приготвят оризов пудинг и вместо късметлийска монета поставят късметлийска ядка.
В Шотландия е прието, отивайки на гости през първия ден от Новата година, да носите подарък от тесто, защото символизира плодородието и благоденствието. Най-често се подарява кейк със сушени плодове и ядки.
Вижте и някои идеи за:
- новогодишна баница;
- новогодишна питка.
Коментари