Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Първата мускатова ракия тръгва отново на пазара

Първата мускатова ракия тръгва отново на пазара

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Мускатова ракия

Оригиналната стралджанска ракия отпреди 30 години е отново тук. В Ямбол отново ще се бутилира първата мускатова ракия. Повод за това е нейният 30-ти рожден ден.

Оригиналната рецепта е превърнала стралджанската ракия в легендарна. Още в миналото тя напълно следва производствените рецептури. Произведена от висококачествен чист мускатов дестилат, отлежаващ в стралджански дъб от поречието на река Камчия до 6 месеца, тя ни връща към далечната 1986-та.

Ямболският винпром бутилира първата мускатова ракия в България именно под познатата марка Стралджанска. Все по-осезаемото завръщане на любовта към домашната ракия налага връщане към тенденциите на отминалите времена в духа на новата традиция. В името на това от избата са решени да възродят нейната оригинална рецепта, съхранявана с векове и предавана от баща на син в стралджанския край.

Споменът за вековните традиции се връща благодарение на технолозите. Те се надяват да пазят предаваните от лозари и винари от региона на Ямбол и Стралджа рецепти.

Първите сведения за технологията за приготвяне датират от 1610-та година. Те се откриват в много и най-различни исторически документи и легенди.

Стралджа, известното древнотракийско и средновековно селище, се намира на кръстопът между Южна, Северна България и Черноморието. И до днес останките му пазят тайните на многовековната история на югоизточна България.

Легендата разказва, че рецептата за местната алкохолна напитка се разкривала само сред жителите на местността от уста на уста. Използването ѝ се възражда през IXX век, когато младите потомственици на първите родове в Стралджа започват наново производството. Те я приготвят от личните си мускатови масиви, използвайки само дъб от поречието на река Камчия.

Това позволява на характерния ѝ вкус да се запази и до днес. Затова разбира се основна заслуга имат и мускатовите лозя - основен поминък на едни от най-старите заселници в местността. Днес в общината има над 10 000 дка от тях – напълно достатъчни, за да обезпечават производството.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати