Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Така приготвяха бозата в баничарниците едно време

Така приготвяха бозата в баничарниците едно време

Домашна боза
Снимка: Зори
Органайзер за хладилник - 4.85л-49%
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Органайзер за хладилник - 4.85л
6.50 лв.
3.34 лв.

Във всеки български град преди време се създаваше идилията на уютните, изпълнени с аромата на ванилия, карамфил, канела малки и по-големи сладкарници, в които задължително се продаваше и боза. Това време отмина и е заменено от модни чуждестранни питиета, които най-често са достижения на синтетичната химия.

Не че и до днес в баничарници и закусвални не може да си купите боза, но тя няма нищо общо с любимата напитка от едно време. В масовото производство бозата е пълна с изкуствени подобрители и овкусители като аспартам например.

Затова, ако сте фенове на бозата, винаги е по-добре да си я направите сами.

Продукти за домашна боза

2 ч.ч. едър булгур, 20 ч.ч. вода, 2 с.л. брашно, 1/2 ч.ч. кисело мляко, 1/2 ч.л. суха мая, 2 с.л. захар

След ферментация: 1-2 чаши захар, 1/2 с.л. ванилена захар, 2 с.л. канела

Начин на приготвяне: Накисваме булгура в тенджера с 12 ч.ч. вода и го оставяме за 24 часа на стайна температура да се накисне. След това се вари на слаб огън за 2 часа. Свареният булгур се смила в кухненски робот или се пасира с пасатор.

Отделяме каша от сместа, като тя се прецежда през ситен гевгир. Кашата се прибира в хладилник. Към останалата част се прибавят 8 ч.ч. вода и пак се слага да ври на слаб огън за 1 час. Отново се прецежда и новата каша се смесва със старата. Сместа може да се остави в хладилник за 1 ден или да се остави да се охлади до стайна температура и да се продължи с готвенето. Ако сместа е много гъста, може да се налее малко топла вода. Разбъркваме най-лесно с пасатор.

Брашното се смесва с 1/2 ч.ч. вода и се вари на слаб огън при постоянно бъркане, докато са сгъсти. Добавят се 2 с.л. захар и се разбърква добре. След като изстине, се добавя киселото мляко и се разбърква отново.

Боза

Маята се разтваря в 1/4 ч.ч топла вода за 5 минути и се разбърква с млечната смес. Важно е водата, в която се разтваря маята и млечната смес, да не са твърде горещи, а само топли. Оставят се да престоят за 30 минути на топло.

Булгурът и маята се сместват, разбъркват и се покриват с кърпа. Оставят се така за около 1-2 дена, като от време на време се разбъркват.

Ферментацията зависи от много фактори. Ако е над 25 градуса, има опасност сместа да се вкисне. В началото на ферментацията се образуват балончета и сместа мирише на мая, а след това започва да придобива аромата на боза.

Когато сместа е готова, се разрежда с вода, а при необходимост се добавя захар на вкус - около 1-2 ч.ч., канела и ванилия.

Разбърква се добре и се съхранява в хладилник за около 3 дена. Преди да се подслади, може да се задели малко боза за закваска на следващата доза.

Препоръчително е за съхранение и при ферментацията да се използват керамични и стъклени съдове.

Дори да е малко по-остър ароматът на ферментиращата смес, когато се добави вода, канела и ванилия, той се омекотява.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest