Супите и домашно приготвените бульони са необходима храна за малките деца. Това е така заради съдържащите се в тях белтъци, мазнини и въглехидрати в малко количество. Супите и бульоните, особено месните, усилват стомашната секреция и подобряват усвояването на храната.
Спазването на някои лесни, но основни правила при приготвянето на супи и бульони за малки деца до три годишна възраст ще донесе много здравни ползи и ще подобри тонусът и активността на детето.
Когато се приготвя супа или бульон от месо, за предпочитане е птичето месо. За да се получи пълноценен бульон, измитите и нарязани парчета месо и кости се заливат със студена вода. Захлупват се добре и след завирането и отпенването се подсоляват и оставят да врат на бавен огън. Бурното варене води до загуба на ароматните компоненти на месото и зеленчуците.
Ако месото се постави във вряща подсолена вода, то от високата температура белтъците по повърхността на месото коагулират и образуват обвивка, която спира преминаването на солите и други вещества. Те остават в месото и бульонът остава с ниска хранителна стойност.
За всички други меса, различни от пилешкото, един час преди свалянето от огъня се прибавят изчистените и нарязани зеленчуци, които обогатяват бульона.
Вегетарианските бульони също изискват зеленчуците да се поставят в студена вода, без предварително да бъдат накисвани. Вегетариански бульон може да се приготви и от задушени ситно нарязани зеленчуци в мазнина и вода. По този начин се извличат етеричните масла и витамин А, които се съдържат в зеленчуците.
От така приготвяните бульони се правят разнообразни супи с добавка на яйца, фиде, ориз, хлебни продукти и други.
Ако сварените зеленчуци се пасират, се получава крем супа. Ако към пасираната супа се прибави сос Бешамел или препечено брашно с мляко и яйца, се получава крем супа. Пасираните и крем супите се препоръчват за деца от 1 до 2 годишна възраст.
При приготвянето на супите за деца е желателно да се избягва пърженето. Препоръчително е да се използва масло, вместо друга мазнина, което да се сложи малко преди сервирането.
Много внимателно трябва да се подхожда с влагането на подправки в супите за малки деца. Препоръчителни са листните подправки.
Хубаво е към супата да не се прибавя хляб.
Поради по-ниската хранителна стойност на супите и бульоните, на деца от 1 до 3 години се препоръчва да се дават малки количества до 100 г, за да се даде възможност на детето да си изяде и основното ястие с десерта.
Коментари