Въпреки всичките предупреждения колко вредни за околната среда са найлоновите торбички, честно казано, повечето от нас все още ги използват. Те са евтини, лесни за употреба и лесно достъпни. Реално погледнато, те до такава степен са станали част от ежедневието ни, че пазаруването и съхранението на продукти изглежда невъзможно без тях.
Един идеален пример за това е нашата кухня. Много от нас купуват зеленчуци в найлонови торбички и ги съхраняват в тях. Важно е да се знае обаче, че съхранението на тези продукти по този начин крие риск за здравето.
Повечето от нас вярват, че плодовете и зеленчуците се развалят по-бавно и се запазват свежи за по-дълго, когато се пазят в плик от въздуха. Но противно на общоприетото схващане, продуктите също се нуждаят от пространство за дишане.
Така че да ги съхранявате в херметически затворени пластмасови торбички, без да им оставяте място за дишане, не е най-добрата идея. По-добър вариант е да ги съхранявате в мрежести торбички или отворени хартиени пликове.

Също така найлонът представлява комбинация от химикали. Изключително опасни за организма са бисфенол А и фталатитът. За нещастие, те са често срещани в найлоновите торбички.
Когато плодовете и зеленчуците се съхраняват за повече от 24 часа в торбичка, опасните химикали проникват в тях и след това в организма ни. Изследванията показват, че тези химикали са свързани с промени в тъканите, генетични увреждания, ранен пубертет и хормонални промени.
Не на последно място, найлоновите торбички са перфектна среда за развитието на бактерии. Това важи с пълна сила, когато в тях има храна без достъп до въздух.
Торбичките се превръщат в идеален инкубатор на опасни микроорганизми, които лесно могат да причинят сериозни заболявания. А ако те се скъсат, съществува опасност и вече завъдените бактерии да се разпространят и върху другите храни, намиращи се в хладилника.
Коментари