Познатата ни на всички обикновената шипка е родствено свързана с розата, тя всъщност представлява диворастяща роза.
Всеки един човек е срещал този бодлив, силно разклонен храст. Шипката цъфти през месеците май до юли, цветовете ѝ са бледорозови. Плодовете започват да зреят през септември, като те първоначално имат оранжев цвят.
Билкарите казват, че оранжевите плодове са най-полезни, защото тогава са най-богати на хранителни вещества. Когато придобият червен цвят, те губят част от витамините си.
Така или иначе септември е месецът, през който можем да си наберем от този наистина полезен плод. От узрели плодове можем да си приготвим изключително вкусният шипков мармалад, вино и най-вече чай.
Отварата или чаят от плодовете на шипката повишават защитните сили на организма, особено през предстоящите зимни месеци. Използват се при простудни, бронхиални и стомашно-чревни заболявания.
Лечебният ефект се дължи основно на високото съдържание на витамин С, на танини и пектини. Комбинацията между тях стимулира образуването на червени кръвни клетки, засилва съпротивителните сили на организма. Шипката е полезна също така за сърцето, кръвоносната система, черния дроб, понижава нивото на кръвната захар.
Този пълен с витамини плод е средство при борба с камъни и песъчинки в уринарната система. И не на последно място се използва при лечение на грип и кашлица.
Събирането на плодовете не е трудно, защото практически шипкови храсти има почти на всякъде - по поляни, гори, паркове, градинки и улици. С риск да останем малко поиздраскани и понабодени, ще сме подготвени с ароматен чай да посрещнем предстоящата зима и студените дни.
Коментари