С настъпването на времето за приготвяне на зимнина започваме и с направата на конфитюри, но едва ли на някого му харесва да стои с часове пред горещата печка, чакайки сгъстяването на конфитюра.
Предлагам да разгледаме малко по-обстойно желиращата захар и дали сте "за" или "против" нея.
За желиращата захар
- Желиращата захар е идеална за заетите дами, тъй като направата на конфитюра отнема според указанието до 8-10 минути;
- Без добавени оцветители и консерванти е, което е важен плюс при подобен тип продукти. В състава ѝ влиза пектин, който е известен със своите полезни свойства;
Може би тук трябва да вметнем, че ако решите да намалите количеството на захарта (по препоръка той трябва да е 1:1 ), можете да добавите 1-2 с.л. пектин на прах и отново да получите добра гъста консистенция, бърза направа и добър вкус.
- Може да се използва при направата на всякакъв вид конфитюр - без значение от плода.
Против желиращата захар
- Не се препоръчва изсипването на желиращата захар върху плодовете и престояването им 1 нощ;
- Желиращата захар може да се използва само и единствено при направата на сладко (конфитюр), но не и при компоти. А при добавянето на захарта в кафето, например, вкусът накиселява - така че не използвайте с такава цел желираща захар.
- Според препоръката съотношението захар-плод трябва да е 1:1, но дори и тези, които обожават по-сладки конфитюри, недоволстват поради твърде сладкия вкус, който се получава.
- Обикновено на гърба на опаковката на желиращата захар е даден начин на употреба, в което е уточнено времето за приготвяне. Както вече уточнихме, обикновено това време варира около 10 минути и изминалите минути след дадените минути разреждат сока и вместо желиране, се получава леко по-течна консистенция.
Предлагаме ви една рецепта за сладко от сини сливи с използване на желиращата захар.
Необходими продукти:
1 кг изчистени от костилките сини сливи
1 кг желираща захар
1 к.л. лимонена киселина
Начин на приготвяне: Бурканите се измиват и подсушават. Нарязаните сливи се слагат в тенджерата, в която ще се вари конфитюрът, и се посипват със захарта. Разбъркват се добре, за да може захарта да се овлажни. Сливите са по-сух плод и затова се изчаква 10 минути преди да се сложи на котлона конфитюрът да ври.
Тенджерата се поставя на котлона на максимална температура и след завирането се засичат 10 минути, като през цялото време се бърка непрекъснато.
Насипва се в буркани и се затварят, обръщат се до пълното им изстиване, след което сладкото е готово и се прибира на тъмно място.
Важно: Винаги се съобразявайте с времето за приготвяне. Не чакайте пълното желиране на конфитюра на котлона, тъй като с изстиването си той продължава да се сгъстява.
Коментари