Сутрешното кафе за много хора замества закуската, но други предпочитат да не го пият поради редица причини. Понякога високото съдържание на кофеин в напитката може да предизвика нервност и възбуда и дори може да причини храносмилателни проблеми или главоболие.
Много от нас не харесват горчивия вкус на кафето или просто им е писнало да го пият всяка сутрин. Поради тази причина ви представяме 9 вкусни алтернативи на кафето, които може да опитате.
Кафе от цикория
Подобно на кафените зърна, коренът от цикория също може да се пече, смила и вари. Вкусът на топлата напитка прилича много на този от кафето, но не съдържа кофеин. Също така се смята, че е най-богатият източник на инулин. Това е разтворимо влакно, което подпомага разграждането на храната и поддържа здрави червата. То е отговорно и за насърчаване растежа на полезните бактерии: бифидобактерия и лактобацили. Коренът от цикория може да бъде изпечен предварително и след това да се приготви също като кафето в кафе машина, френска преса или еспресо машина. Не прекалявайте с дозата обаче, защото може да се появят и нежелани реакции като подуване на корема и газове. Също така приемът на кафето от цикория при бременни жени не се препоръчва поради липса на изследвания за действието му върху плода.
Чай от матча
Вид зелен чай, приготвен чрез пара, сушене и смилане на листата на растението Камелия синенсис във фин прах. За разлика от зеления чай, консумирате цялото листо и така получавате много по-концентриран източник на антиоксиданти.
Начин на приготвяне:
- Пресейте 1-2 супени лъжици прах от мача в керамична купа;
- Добавете гореща вода, около 71-77 ℃;
- Разбъркайте бавно, докато прахът се разтвори и след това разклатете внимателно напред и назад.
Чаят от матча е готов, когато се образува лека пяна. Можете да добавите към напитката и една чаша прясно мляко. Имайте предвид, че консумирате цялото листо и поради тази причина количеството на кофеин е по-голямо в мача, отколкото в зеления чай. Количеството във всяка порция може да варира от 35-250 мг на чаша.
Златно мляко
Богат безкофеинов заместител на кафето. Топлата напитка включва вдъхновяващи подправки като дниджифил, канела, куркума и черен пипер. Можете да добавите и кардамон, ванилия и мед. Освен че придава приятен златист цвят на напитката ви, куркумата може да има мощни противовъзпалителни свойства. Черният пипер пък увеличава способността на тялото ви да абсорбира куркумина и мазнините.
Можете да си приготвите златното мляко само за 5 минути: изсипете в тенджера 1 ч.ч прясно мляко, ½ ч. л. смляна куркума, ¼ ч. л. канела, 1/8 ч. л. зелен джинджифил и щипка черен пипер. По желание можете да добавите и мед на вкус. Загрейте сместа на котлона до средна температура, като разбърквате често, за да не загори.
Лимонова вода
Сутрешната напитка трябва да ви освежава, а лимонената вода може да бъде чудесен старт на деня ви. Тя не съдържа калории и кофеин и осигурява достатъчно доза витамин C. Като антиоксидант витаминът играе важна роля в имунната ви система и предпазва кожата от вредното влияние на слънцето. Дори само една чаша на ден може да ви достави необходимата доза витамин C, а и се приготвя лесно: добавяте сок от половин лимон в 1 ч.ч. вода и го изпивате. Можете да добавите и други съставки, за да разнообразите напитката - като краставици, мента, диня и босилек.
Йерба мате
Естествен кофеинов билков чай, изработен от сухи листа на южноамериканско дърво. Ако искате да заместите кафето, без да се отказвате от сутрешната си доза кофеин, йерба мате е най-добрият вариант. Някои проучвания дори показват, че тази напитка съдържа по-високо количество антиоксиданти дори от зеления чай. За да си приготвите йерба мате, е необходимо да потопите листата в гореща вода за около 5 минути и се наслаждавайте. Не бива обаче да прекалявате с количеството, защото някои проучвания показват, че редовният прием на 1-2 л на ден може да причини някои видове рак.
Chai tea
Вид черен чай, смесен със силни билки и подправки. Някои изследвания показват, че пиенето на Chai tea намалява риска от сърдечни заболявания. Освен това чаят има силен вкус и приятна миризма. Можете да си приготвите напитката, като смачкате 4 семена от кардамон, 4 карамфил и 2 черен пипер. В тенджера добавете 2 ч.ч. филтрирана вода, 1 парче пресен джинджифил, 1 пръчица канела и смлените подправки. Оставете сместа да заври и след това я дръпнете от котлона. Добавете 2 пакетчета черен чай и оставете сместа да се запари за около 10 минути.
Чай Ройбос
Червена безкофеинова напитка от Южна Африка. Някои изследвания показват, че редовният прием на напитката може да намали риска от сърдечни заболявания и рак. Ройбосът трябва да се кисне повече от другите чайове, но това не води до горчив вкус, а напротив. Вместо това можете да се насладите на приятния му сладък, плодов вкус.
Ябълков оцет
Получава се вследствие на ферментация на смачкани ябълки, дрожди и бактерии. Този процес произвежда оцетна киселина, която може да има благоприятен ефект върху чувствителността към инсулин и нивата на кръвната захар. Едно проучване дори твърди, че когато хората с инсулинова резистентност пият по половин супена лъжица ябълков оцет преди хранене, повишаването им на кръвната захар е било намалено с 64%. Ефектът обаче не се наблюдава при хора, страдащи от диабет тип 2. Ябълковият оцет може да помогне и в борбата с килограмите. Напитката, която се приготвя, съчетава 1-2 супени лъжици ябълков оцет, 1 ч.ч. студена вода и по желание 1-2 супени лъжици мед или друг подсладител.
Комбуча
Получава се чрез ферментация на черен чай с бактерии, мая и захар. Проучвания с животни показват, че комбуча може да стимулира имунната система, да подобри нивата на холестерола и нивата на кръвната глюкоза при хора с диабет. Приготвянето на комбуча в домашни условия не се препоръчва поради високия риск от замърсяване с вредни патогени. Съществуват обаче безброй търговски сортове, които са безвредни за здравето.
Коментари