Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Магданоз по време на бременност

Магданоз по време на бременност

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716723
Магданоз по време на бременност

Подобно на много други билки и подправки, магданозът се счита за много здравословно растение. Съдържа много витамини и минерали освен това под формата на отвара прочиства бъбреците много добре. Изглежда така, сякаш е едно от най-полезните растения за бъдещите майки.

Но въпреки всички ползи на магданоза лекарите съветват бременните жени да бъдат по-внимателни с него и ако го ядат, то да е само в малки количества. Но защо го правят, ако магданозът е толкова здравословен и може ли магданозът да навреди на бременната жена и плода?

Защо да внимавате с магданоза при бременност

Факт е, че това растение в своя химичен състав съдържа етерични масла и веществото миристицин, всяко от които дори само по себе си може да провокира контракции на матката и в резултат на това спонтанен аборт. А в магданоза се съдържат и двете вещества, което допълнително засилва ефекта им, така че въпросът дали е възможно бъдеща майка да навреди на бременността след ядене на магданоз, не е толкова безсмислен.

В допълнение, миристицинът също може да повлияе на здравето на нероденото дете: прониквайки през плацентата, той увеличава сърдечната честота на плода и във високи концентрации води до патологии на нервната и сърдечно-съдовата системи на бебето.

Могат ли бременните жени да ядат магданоз - пресен и сушен

Въпреки това в малки дози магданозът е полезен по време на бременност. Освен богат на калций, желязо, фосфор, магнезий, калий, флавоноиди, фолиева киселина, витамини А, С, К, РР, група В, той също намалява риска от отоци, предотвратява анемия, болки в ставите, храносмилателни разстройства, укрепва имунната система.

Полезен е и за плода, тъй като използването на магданоз от бъдещата майка допринася за правилното формиране и развитие на нервната система на детето. Въпреки факта, че можете да ядете магданоз в малки количества по време на бременност, трябва да се вземе предвид в кой период на бременността е жената, както и наличието или отсъствието за нея на противопоказания за употребата.

Консумация на магданоз според гестационната възраст

Бременност

Как гестационната възраст влияе върху това дали жената може да яде магданоз и ако да, под каква форма?

В ранните етапи

Като правило, в ранните етапи магданозът има положителен ефект върху здравето на бременната жена. Той помага за облекчаване на сутрешното гадене, подобрява общото състояние и помага за предотвратяване на подуване и анемия. Само че е необходимо да запомните, че трябва да го ядете по малко (една клонка към познато ястие, например към супа или към салата от пресни зеленчуци) и освен това е необходимо да се следи и качеството му. Магданозът, предназначен като добавка към храната на бъдещата майка, трябва да бъде пресен, без най-малките признаци на увяхване или пожълтяване. Освен това е много важно да не съдържа нитрати и други токсични вещества.

На по-късните етапи

На по-късни етапи от бременността можете също да ядете магданоз, но все още в малки количества, тъй като с излишъка му в диетата на бременна жена рискът от преждевременно раждане се увеличава. Именно поради способността си да предизвиква маточни контракции магданозът може да бъде полезен при удължаване на бременността (задържане), което е не по-малко вредно за бъдещата майка и нейното бебе, отколкото преждевременното раждане. Следователно, ако периодът вече е 40 седмици, тогава можете да увеличите количеството магданоз в диетата: това стимулира по-бързото раждане.

След раждането

След раждането също е полезно за жените да ядат магданоз, тъй като използването му ще увеличи кърмата и контрактилитета на матката, което ще и позволи бързо да се върне в предишното си състояние отпреди бременността.

Полза и вреда от магданоза

Както бе споменато по-горе, магданозът е много полезен по време на бременност, ако, разбира се, ядете по малко от него, без злоупотреба. Помага за справяне с желязодефицитна анемия и недостиг на витамини, предотвратява подуването и укрепва костната система. Положителното му въздействие върху организма на бъдещата майка се проявява и във факта, че има лек диуретичен и жлъчегонен ефект, който помага за нежно почистване на тялото от застояла течност и жлъчка.

За какво още може да бъде полезен магданозът?

Магданоз при бременност

- Подобрява имунитета;

- Намалява възпалението.

- Предпазва от негативни фактори на околната среда;

- Подобрява апетита;

- Подобрява храносмилането и функционирането на отделителната система;

- Намалява гаденето и образуването на газове.

Това обаче не означава, че бременните жени могат да ядат магданоз в неограничени количества. В крайна сметка, ако преядете с него, можете да навредите на себе си или на нероденото си дете.

Потенциални вреди от магданоза по време на бременност

Магданоз и бременност

Ето до какво води прекомерната употреба на магданоз по време на бременност:

- Хипертоничност на матката, която може да доведе до спонтанен аборт или преждевременно раждане;

- Халюцинации;

- Конвулсии;

- Загуба на ориентация в пространството и нарушена координация на движенията;

- Загуба на съзнание;

- Плодът има повишен сърдечен ритъм и намален хемоглобин.

Трябва да се помни, че ако след ядене на магданоз бъдещата майка започне да получава контракции на матката или се появят други признаци на прекомерна употреба, трябва незабавно да потърсите медицинска помощ, тъй като последствията могат да бъдат много сериозни!

Колко често, количества и под каква форма е позволено да се консумира магданоз по време на бременност

Магданоз

Възниква въпросът: колко често и колко магданоз могат да ядат бременните жени? И под каква форма е по-добре да го използвате? Предвид полезните свойства на това растение, можете да ядете магданоз всеки ден, но не повече от една клонка наведнъж.

Освен това през първия триместър лекарите съветват да не се яде корен от магданоз суров, въпреки че можете да го добавите към ястие в самото начало на готвене.

За салати можете да го използвате само от втория триместър, и то по малко.

Забранено е да се пие концентриран сок от магданоз на всеки етап от бременността, тъй като съдържанието на етерични масла и миристицин е особено високо в него.

Кога е абсолютно забранено да се яде растение?

Въпреки факта, че това растение е много полезно, то е абсолютно противопоказно за някои жени по време на бременност. Най-често това е свързано с заболявания на бъбреците и отделителната система. Например, яденето на магданоз е забранено при нефрит или цистит. Също така не можете да го хапвате, ако има заплаха от прекъсване на бременността или ако в миналото имате спонтанни аборти. Безусловни противопоказания са повишеният маточен тонус и конвулсии. Хранителните алергии са друга причина бременната жена да елиминира магданоза от диетата си.

Заключение

Възможно е и е необходимо да се яде тази пикантна зеленина по време на бременност, освен ако, няма противопоказания за здравето. Трябва да се придържате към мярката и да я ядете изключително в малки количества. Това ще помогне за намаляване на риска от здравословни проблеми, като същевременно осигури на бъдещата майка необходимите витамини и минерали.

Вижте още:

- Вкусни и полезни смутита с магданоз;

- Еликсир с лимон и магданоз топи килограми;

- 5 лечебни рецепти с магданоз.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest