Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Физетин - същност и за какво помага

Физетин - същност и за какво помага

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716723
Физетин - същност и за какво помага

Ползите от зеленчуците и плодовете са известни отдавна. Но не толкова отдавна учените откриха в тях друго съединение, което е в състояние да удължи човешкия живот средно с 10%. Става въпрос за физетин - естествен компонент, който присъства в някои натурални продукти.

Какво представлява физетин?

Това вещество е естествен оцветител, който придава на растенията златист цвят. Известен е в науката от края на 19 век. Но полезните свойства започнаха да се изучават едва през последните десетилетия. Химически физетинът принадлежи към флавоноидите. Намира се в зеленчуци, плодове и най-вече в ягодоплодни.

Изследователите са провеждали многократни експерименти, за да определят как съединението влияе върху човешкото тяло. Оказа се, че той насърчава бързото отстраняване на повредени и стари клетки, като по този начин забавя свързаните с възрастта промени.

Как действа физетин?

За да разберете как действа дадено вещество, трябва да се задълбочите в структурата на човешкото тяло. То съдържа около двеста вида клетки. Всяка от тях има определен жизнен цикъл. След умножаване и разделяне клетките започват да умират и да се разпадат. Същото се случва и с увредените тъкани. В младостта тялото е в състояние бързо да използва старите клетки. Този процес постепенно се забавя. Разрушените тъкани се натрупват, причиняват възпаление и водят до появата на различни заболявания.

Физетинът ускорява елиминирането на мъртвите клетки, като по този начин удължава живота на човек, забавяйки свързаните с възрастта промени. Експерименти с гризачи са показали, че веществото предотвратява загубата на памет, както и на когнитивните способности.

Поради горния ефект също се намалява рискът от развитие на много сериозни заболявания, които се появяват при възрастните хора. Процесите на стареене на клетъчно ниво се забавят, поради което продължителността на живота се увеличава средно с 10%.

Физетин - същност и за какво помага

Влиянието на физетина се проявява и в следното:

- повишава ефективността на противораковите лекарства;

- намалява вероятността от поява на злокачествени тумори;

- предотвратява се освобождаването на свободни радикали;

- защитава черния дроб;

- възстановява се хомеостазата на клетките;

- вероятността от развитие на деменция (Алцхаймер, Паркинсон и т.н.) намалява;

- има положителен ефект върху здравето на сърдечния мускул и кръвоносните съдове;

- намалява симптомите на депресия;

- намаляване симптомите на менопаузата;

- намалява загубата на костна маса и увеличава костната плътност;

- помага за стабилизиране на нивата на кръвната захар;

- бори се с наднорменото тегло;

- бори се със симптомите на алергия;

- увеличава производството на колаген.

Какви храни съдържат физетин?

Физетин храни

Основните източници на компонента са плодове и зеленчуци. Веществото в най-голяма степен се намира в ягодите. Но то присъства и в грозде, ябълки, лук, манго, краставици и домати. Вярно е, че за да получите достатъчно количество полезен компонент, ще трябва да консумирате големи количества плодове и зеленчуци.

Алтернатива може да бъде приемът на хранителни добавки, при които избраното съединение се съдържа в количествата, необходими за постигане на видим ефект. Продължителността на курса и точната доза на добавките се определят от лекуващия лекар.

Противопоказания и странични ефекти от физетин

Фезитинът е естествено съединение, което се съдържа в растителните храни. Следователно, той не уврежда човешкото тяло.

В хода на изследвания не са открити странични ефекти при редовен прием дори на високи дози от лекарството. В едно проучване пациентите съобщават за дискомфорт в храносмилателния тракт. Експериментът обаче е проведен върху група пациенти с рак, които са преминали курс на химиотерапия. Следователно е невъзможно да се каже, че именно фезитинът е причинил такава реакция.

Основното противопоказание за употребата на добавки с физетин е индивидуалната непоносимост към компонентите в състава. При бременност, кърмене, както и наличието на други заболявания се препоръчва предварителна консултация със специалист.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest