Често можете да чуете да наричат чесъна зеления антибиотик. Това съвсем не е случайно. Този доста миризлив зеленчук изобилства от етерични масла, азотни вещества, както и витамин C в големи количества.
В пресния чесън се съдържат големи количества провитамин А, а в старият чесън е богат на витамините B, B2 и PP. Освен това в него има още много калий, натрий, калций, магнезий, желязо и фосфор.
Лечебните свойства на чесъна са познати на хората още от древността. Редовната употреба на чесън или сок от чесън понижава кръвното налягане, подсилва апетита, предпазва от грип и инфекциозни заболявания, както и намалява риска от атеросклероза, инфаркт и дори мозъчен инсулт.
Ако сте от хората, на които хрупането на скилидки чесън не им допада особено, може да си приготвите сок от чесън, който много добре се усвоява от стомаха и има силно лечебно действие.
Сок от чесън се приготвя като скилидките чесън се пресоват с помощта на преса и към него се добавя малко количество вода. Пресният сок от чесън трябва да се консумира веднага. Може да се залее и с малко лимонов сок или оцет, които донякъде ще убият силната му миризма, но трябва да имате предвид, че тайната ви рецепта за дълголетие няма да остане задълго в тайна.
Може да приготвите сок от чесън по древна кавказка рецепта, която се нарича още еликсир на младостта. Луковици от чесън (400 г) се счукват с дървено бутало и се сипват в стъклен буркан. След това се заливат със сока на 4 лимона и се оставят за 30 дни в хладилник. От еликсира се пие по 1 ч.л., разредена в прясно мляко или вода, вечер преди лягане.
Коментари