Бъзът е растение, чиято история е толкова стара, колко и историята на човека. Още в Древна Елада са засаждали бъзак, за да привличат добрите духове към домовете си.
Цветовете на белия бъз са дребни, бели до жълтеникави и имат силен аромат. Цъфтят през месеците май и юни, но и през юли може да се намери подходящ цвят за бране.
Използват се за чай от бъз, сироп от бъз, за наръсване на сладкиши, които придобиват приятен аромат.
Етеричните масла, танините, витамините, флаваноидите, захарите, органичните киселини и другите полезни вещества правят бъза предпочитано растение с много лековити свойства.
Сиропът от бял бъз е изключително освежаваща напитка, истински еликсир за горещите летни дни, когато е поднесен с лимон и кубчета лед.
Ето как да си направим сироп от бял бъз стъпка по стъпка.
Избор на бъзов храст - той е важен, трябва да бъде чист, защото цветовете не се мият, само се почистват от непотребните клончета. Добре е да се използват скоро след набирането им, докато още са пресни и най-ароматни.
Съставки за сиропа от бял бъз за около 6 литра сироп:
1. Цветове от бъз - 60 бр.
2. Захар - 4 кг или по-малко
3. Лимонена киселина - 4 пакетчета
4. Чиста или филтрирана вода - 4 л
Време за киснене - 24 часа или 48 - колкото повече, толкова по-добре.
Приготвяне на сиропа:
Цветовете на бъза се накисват във водата, така че да бъдат покрити добре всички цветчета от водата.
След едно денонощие са пуснали ароматите си във водата. Той се прецежда през марля или цедка и се добавят лимонената киселина и захарта. Бърка се, докато захарта се разтвори напълно. По желание и за повече свежест може да добавите прясно изцеден лимонов сок.
Сиропът се налива в стъклени бутилки догоре, така че да не остава въздух и се прибира в хладилник или на хладно място. Разрежда се с вода в съотношение 1:9.
Сиропът от цвят на бъз има тонизиращо и освежаващо действие в летните жеги. Освен като самостоятелна напитка, може да се използва и като добавка към други напитки за дообогатяване на вкуса им. Прави ги леко сладки. Отлична добавка е към ядковите млека. Може да замести друг подсладител в домашно приготвени кремчета, бонбони, шоколади и други сладки изкушения.
Коментари