Босилекът е благоуханно растение, което се използва като подправка за овкусяване на най-различни храни. Босилекът е едногодишно тревисто растение, което принадлежи към семейство Устноцветни. Има високо стебло – до 50-60 см. Цветовете на растението са бели и в по-редки случаи са розови или виолетови, плодът е сух, а след узряване се разпада на 4 орехчета.
Босилекът е една от най-разпознаваемите подправки в света благодарение на соса песто, който представлява смес от кедрови ядки, пармезан, босилек и зехтин.
Босилекът е зелен на цвят, има кръгли и островърхи листа. Има над 60 разновидности на босилека, които леко се различават по външен вид и вкус. Като подправка се използва наземната част на растението, която, както споменахме, има зелени на цвят листа и много силен и приятен аромат.
Босилекът много наподобява на външен вид ментата, но все пак те принадлежат към едно семейство растения. Босилекът е разпространен в много райони по цял свят. Използва се като подправка в различни кухни – тайландска, италиански, средиземноморска и други.
В българската кухня босилекът се използва при готвене на зелен и зрял боб, гъше месо, говеждо месо, кисело зеле, различни зеленчукови и месни бульони, както и при приготвяне на сосове. Добавя се към варена или задушена риба, маринати за дивеч, салати с домати, картофени супи. В италианската кухня е задължителен компонент на пицата и пестото.
Когато готвите с босилек, имайте предвид, че той не бива да се подлага на термична обработка, затова го добавят 1-2 минути преди края на готвенето.
Коментари