Gotvach.bg»Съвети»Полезен ли е соевия протеин?

Полезен ли е соевия протеин?

редакция:
Полезен ли е соевия протеин?
Метален сушилник за съдове на два етажа
Практичен аксесоар за вашия дом:
Метален сушилник за съдове на два етажа
59.00 лв.

Соевият протеин се прави от соеви зърна, които са обезмаслени и обвивката им е махната. След това тези зърна се превръщат в три вида високопротеинови продукти, а именно - соев изолат, соев концентрат и соя на прах.

Протеинът, който се прави от соя, е с голямо съдържание на протеини - около 90%. В този съвет ще разберем дали соевият протеин е полезен или не. Първо, нека видим дали е полезен соевият протеин за мъжете:

Полезен ли е соевият протеин за мъжете

Съществуват теории, според които соевите изофлавони, които представляват фитоестрогени, могат да попречат на синтеза на тестостерон и да увеличават значително нивата на естроген.

Или, казано на кратко - могат да направят един мъж малко по-женствен, така да се каже. Поради тази причина повечето мъже избягват да консумират соя.

Помага ли соевият протеин за по-голямото количество естроген

Както казахме по-горе, соевите изофлавони са фитоестрогени - тези съставки могат много да помогнат на жени, които имат хормонален дисбаланс или когато навлизат в менопауза.

Въпреки този факт според изследване върху соевите протеини соевите изофлавонии не притежават достатъчно количество естрогенова активност при жените.

Соята е един от най-богатите източници на растителни естрогени и може да се срещне и в доста хранителни добавки освен като протеин.

Митове за соята

Съществуват и няколко мита относно соята, а ето кои са те:

Соята може да причини рак на гърдата - този мит се свързва със соевите изофловани. Този мит е неверен, защото според едно изследване соята може да намали появата на втори рак на гърдата, ако веднъж сте страдали от тази болест;

Някои хора се притесняват, че консумацията на соя може да попречи на нормалната работа на щитовидната жлеза. Съществува проучване, според което жени, които приемат повече соя, имат по-голяма секреция на хормона на щитовидната жлеза, а това може да означава, че щитовидната жлеза е намалила значително своята работа.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 1
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Този съвет още не е коментиран. Бъди първият, който ще остави коментар към него:Анонимен