Дюлите са едни от последните плодове, които се събират от овощните дървета. Те са и едни от най-издържливите поради плътната си структура и дебелата си кора. Но колко дълго ще издържат на съхранение дюлите, пряко зависи от начина и условията на съхранение.
Обикновено малките плодове и тези, които са повредени, ударени или надраскани се оставят за по-нататъшна обработка. За съхранение се избират едри и здрави дюли, без петна, драскотини и натъртвания.
Дюлята, която сте избрали, трябва да се избърше със суха кърпа. След това внимателно я поставете в кутии с отвори за вентилация.
На дъното на кутията се поставят дървени стърготини или суха слама.
По възможност увийте всички плодове с хартия или фолио.
Ако планирате да съхранявате дюля за дълго време, трябва да я проверявате понякога. Не трябва да се допуска гниене на плодовете. Добрите условия ще запазят продукта по-дълго.
Температурата трябва да е около нулата. Влажността не трябва да надвишава 80%. Важно е да се проветри помещението. Ако реколтата е малка, може да се увие в хартия и след това да се постави в хладилника. За съхранение на голямо количество реколта е по-подходящо мазе или изба.
Основното нещо е да не съхранявате круши близо до дюля.
Така, правилно съхранявани, дюлите могат да издържат дори до пролетта. Но регламентираните срокове, в които е доказано, че плода ще е годен за консумация са 3 месеца в хладилник или хладно помещение. При съхранение във фризер годността се повишава на 9 месеца.
Въпреки факта, че дюлите могат да се съхраняват дълго време, все пак те са и много податливи на увреждания и гниене, особено ако плодът е откъснат от дървото добре узрял. Затова за по-дълго съхранение изберете по-зелени плодове, за да може да приготвяте по-дълго време любимите си дюлеви сладкиши или пък мъфини с дюли.
Прочети също как се правилно съхраняват дюли и за какво е полезна дюлята.
Коментари