Млякото е биологична течност, която се образува в млечната жлеза на бозайниците. Това е единственият продукт, създаден от природата, предназначен единствено и само за изхранване на подрастващото потомство. Консумацията на краве мляко е много разпространена в световен мащаб.
Прясното краве мляко, което е важен елемент от диетата ни, е достъпно под различни форми, които обикновено се различават по обем и масленост на млякото. В търговската мрежа се предлага прясно мляко с масленост 0.1%, 1.5% и 2%, които се определят като нискомаслени, както и пълномаслено прясно мляко с 3.5 % масленост.
Всъщност върху маслеността на прясно мляко влияят редица фактори. Маслеността в млякото на Българското червено говедо е около 3.6-3.85 %, докато при породата Джерсея, тя е от 5.01 до 6.09 %.
Маслеността на кравето мляко зависи още от лактационния период (тогава млечността намалява, а процентът на млечна мазнина се увеличава), сезона и климата. Пред есенните и зимните месеци, когато кравите се хранят с концентрирани смеси, маслеността на млякото се увеличава, а през лятото намалява за сметка на количеството, при което зависимостта е обратната.
Немалко влияние върху състава на млякото оказва и кличата. Понижаването на температурата на въздуха с 10 градуса води до намаляване на маслеността д 0.1-0.5%.
Интересна подробност е, че когато кравите се прмеества от севен на юг или от полярни към екваториални райони, маслеността на млякото им намалява. Например червените датски крави в Дания имат масленост 4.23%, докато у нас тя се движи в границите 3.85-3.92 процента.
Коментари