Когато говорим за къри, трябва винаги да уточняваме дали става дума за подправката къри или за къри соса, който е важна част от индийската кухня. Подправката къри е широко разпространена в азиатската кухня, където тя често се добавя към месни и зеленчукови ястия. Кърито представлява смес от млян черен пипер, корен от куркума, кориандър и корен от джинджифил.
Особено внимание заслужава къри сосът, който в Индия се приготвя дори преди основната храна. Къри сосът има способността да повишава имунитета, да лекува кашлица. Той е профилактично средство за борба с редица заболявания.
Според традиционната рецепта къри сосът се приготвя от 15 грама стафиди, 5 грама кокосови стърготини, 6 грама къри на прах, 1 ябълка, 400 грама месен бульон, 1 чаена лъжица доматено пюре, 1 с.л. брашно, 1 с.л. масло, 2 скилидки чесън, 1 глава лук и 1 ч.л. настърган корен от джинджифил.
Чесънът и лукът се обелват и нарязват на ситно, ябълката се обелва и нарязва на дребни парчета, а стафидите се накисват с гореща вода. Лукът и чесънът се запържват на бавен огън до омекване. Прибавя се брашното, кърито и доматеното пюре. Съдът се сваля от котлона, налива се горещият бульон и се разбърква енергично.
Време е да се прибавят стафидите и ябълката. Сосът се връща на котлона, посолява се и се задушава около 30 минути на бавен огън. Последно се прибавя кокосът и джинджифилът. Къри сосът е особено подходящ за поднасяне с морски дарове, ориз, зеленчуци, месо.
Още рецепти за приготвяне на къри може да откриете на нашия сайт. Препоръчваме ви да опитате нашите неустоими предложения за ориз с къри, моркови и чесън, пилешко къри или пиле с къри и зеленчуци.
Коментари