В стремежа си към по-здравословен начин на живот много хора избират хлябове с етикети като „многозърнест“ или „пълнозърнест“, смятайки ги за взаимозаменяеми.
Истината обаче е, че между двата термина съществуват съществени разлики – както в състава, така и в хранителната стойност. Затова разбирането на тези различия е ключово, когато правим информиран избор на продукт за нашето ежедневно меню.
Наименованията често звучат сходно и подвеждат потребителя.] Един хляб може да съдържа различни видове зърнени култури, но това не означава непременно, че е богат на фибри, витамини и минерали. В същото време един „обикновен“ на вид пълнозърнест хляб може да бъде много по-полезен от визуално атрактивен многозърнест.
Какво представлява пълнозърнестият хляб?
Пълнозърнестият хляб се прави от брашно, което съдържа всички части на зърното – триците, зародиша и ендосперма. Това е важно, защото всяка част на зърното има своята хранителна стойност. Триците са богати на фибри и антиоксиданти, зародишът съдържа витамини от група B и полезни мазнини, а ендоспермът – основен източник на въглехидрати.
Когато хлябът е наистина пълнозърнест, той запазва целостта на хранителните си качества. Такива продукти засищат по-дълго, регулират храносмилането и подпомагат стабилното ниво на кръвната захар. Истинският пълнозърнест хляб обикновено е по-плътен, има по-слабо втасване и по-естествен, земен вкус.
Какво е многозърнест хляб
Многозърнестият хляб, както подсказва името му, се приготвя от повече от един вид зърнена култура. Това може да включва пшеница, ръж, ечемик, овес, просо, царевица, киноа и други. Обаче тук идва важната подробност: зърната, използвани в многозърнест хляб, не са задължително пълнозърнести. В много случаи те са рафинирани, т.е. обработени, така че се отстраняват обвивката и зародишът, оставяйки само нишестената част.
С други думи, хлябът може да съдържа няколко различни вида зърна, но това не означава, че е по-здравословен от този, направен само от едно пълнозърнесто брашно. Многозърнестият хляб често е по-мек, по-пухкав и с по-привлекателна визия, но това се постига именно чрез добавянето на рафинирани съставки и подобрители.
Хранителна стойност и ползи
Пълнозърнестият хляб има доказани здравословни предимства: богат е на диетични фибри, подпомага храносмилането, допринася за контрол върху холестерола и кръвната захар и осигурява продължително чувство за ситост. Редовната му консумация се свързва с намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2 и наднормено тегло.
Многозърнестият хляб, от своя страна, може да бъде вкусен и разнообразен избор, но неговата хранителна стойност зависи изцяло от степента на обработка на използваните зърна. Ако те са рафинирани, хлябът може да съдържа по-малко фибри, витамини и минерали, въпреки богатия си вкус и апетитен външен вид.
Как да разпознаем разликата на етикета
Най-сигурният начин да установим какъв вид хляб купуваме, е като обърнем внимание на списъка със съставките. Ако първата съставка е „пълнозърнесто брашно от пшеница“ (или друг вид), това е добър знак. При многозърнест хляб често ще видите изброени различни видове брашно, но без уточнение дали са пълнозърнести. Някои производители добавят семена или цели зърна за украса или вкус, което не е същото като да използват пълнозърнесто брашно.
Още една уловка е цветът на хляба – по-тъмният не означава непременно, че е пълнозърнест. Често се използват малцови екстракти или други оцветители за „здравословен“ външен вид. Истинският пълнозърнест хляб има по-груба текстура, не е пухкав и се усеща тежък за размера си.
Кой хляб да изберем
Ако целта ни е по-здравословно хранене, контрол на теглото или подобряване на храносмилането, пълнозърнестият хляб е безспорно по-добрият избор. Многозърнестият хляб може да бъде добро допълнение към диетата, особено ако е направен от пълнозърнести брашна, но това не е гарантирано. Важно е да сме информирани, да четем етикетите и да не се поддаваме само на наименования или рекламни послания.
Вижте също какво е интегрален хляб и полезен ли е той, както и как да си направим хляб без брашно.
Коментари