Диетолози смятат, че зърнените култури носят на организма всички хранителни вещества, от които се нуждаем, защото са богати на витамини, минерали и най-вече на растителен протеин. За да извлечем повече полезни вещества от варивата, трябва да знаем как правилно да приготвим леща.
Правилното варене на леща може да гарантира запазването на полезните ѝ свойства. Първо се измива под течаща вода, за да се отмият люспи и повредени зрънца. После може да се залее с вода и кисне за 2-3 часа. Така лещата ще набъбне, което ще доведе до по-бързото и сготвяне.
При варенето на лещата някои добавят сол и лимонтузу. Ако лещата увира трудно, добавете 1-2 щипки сода бикарбонат в тенджерата, която помага за по-бързото и лесно сваряване на леща, както и на боб.
Сварената леща се отцежда от течността и се залива с топла вода.
Времето за варене на видовете леща е различно, защото зависи от вида леща:
- Червената леща се готви за 10-15 минути;
- Кафявата леща се приготвя за 25 -30 минути;
- Зеленият вид леща се сварява за 40 минути;
- Оранжевата леща се приготвя за 20 минути на котлона.
Червената леща е по-малко нашумяла от зеления вид. Тя е източник на микроелементи и е подходяща за малки и големи. Добър избор е за хора, които са на диета и искат да се хранят здравословно, но нямат много време за приготвяне на други ястия.
Времето за сваряване на зелената леща е близко до това на червената с много малка разлика. Червената леща е по-добре да се изсипе във вряща вода. Поставете тенджера на котлона със вода или бульон около 2 ч.ч. Сипва се 1 ч.ч. измита леща и се разбърква.
Когато заври, се намалява котлонът, затваряме с капак и оставяме да се готви. Пет минути преди готовност се сваля от огъня и добавяме сол на вкус. Може да прибавите и зехтин 2-3 с.л. - така зрънцата ще са по-нежни на вкус, както и зеленчуци като морков, лук, чушка и др.
Не забравяйте и зелените подправки като целина, розмарин, дафинов лист, магданоз.
Ако обичате леща, препоръчваме да си приготвите вкусна леща на фурна, супа от леща или постна леща.
Коментари