Дафиновият лист е сред най-използваните подправки в света, силно ароматен и богат на етерични масла. Едва ли има някой, който не го използва поне в една от своите вкусни гозби - яхнии, супи, гювечи или за топли маринати.
Растението представлява храст или дърво, което може да достигне големи размери, засято в градината, а не в саксия. Листата на ароматния дафинов лист са твърди, тъмно зелени и лъскави. Те не се консумират свежи и пресни, а изсушени.
За да си наберете дафинов лист, най-добре изберете храст или дърво на възраст поне две години.
Най-благоприятният период за събирането на листата е късна пролет или лято, а сутрин концентрацията на аромати и етерични масла е най-богата. Откъсвайте само по-големите листа със здрав вид, без петна. Също може да късате и цели клонки, като разликата в последващото сушене няма да е голяма.
Добре е дафиновите листа да се изплакнат с вода и да се подсушат, за да няма по тях прах и нечистотии.
Ако искате да ги изсушите, разпръснете ги на разстояние едно от друго върху чиста и суха повърхност. Помещението да е проветриво, хладно и да няма директна слънчева светлина. Ако е изцяло затъмнено, още по-добре, така ароматите и качествата на билката се запазват още по-интензивни.
Сушенето на дафинов лист трае 2 седмици, като на два-три пъти през този период се обръщат, за да се изсушат равномерно.
Готови са, когато изгубят живия си зелен цвят и станат бледо зелени или кафеникави.
Проверяват се дали всички дафинови листа са сухи и чупливи и ако имат дръжки, се отчупват.
При сушенето на цели клонки времетраенето на процеса е идентично, но при този случай клонките се връзват на снопче от по 4-5 и се окачат да висят пак в тъмно и проветриво помещение.
Има и по-бързи варианти за сушене на ароматната подправка и те са чрез обикновена фурна на слаба температура, която да не надвишава 43 °C, тъй като дафиновият лист би загубил голяма част от своят неповторим аромат.
За около час и половина до два часа сушене във фурната (може и на отворена вратичка) ще постигнете листата да станат сухи и чупливи, но задължително след това трябва да ги оставите да изстинат напълно.
И тук правилото е да бъдат на разстояние едно от друго и в никакъв случай на дебел пласт или купчинки.
След като сте изсушили дафиновите листа, съхранявайте ги на тъмно и хладно в добре затворен херметически съд или найлонова торбичка.
До 1 година тази подправка запазва силните си ароматни свойства, но и след това е годна за употреба, макар и не толкова силна вече. Достатъчно е само едно листо от нея, за да придадете характер и вкус на цяло едно ястие.
Вижте още отвара с дафинов лист и как да си направим чай от дафинов лист.
Коментари