"Крачолина" е панагюрска рецепта за постна чорба, която се приготвя от зелев сок (на панагюрски диалект "пресольовица" - зелевата чорба от киселото зеле), а не от ЗЕЛЕ. За съжаление редакторите са променили описанието в заглавието на рецептата, с което се остава с грешно впечатление.
В началото на готвенето чорбата е с ярко розов цвят заради зелевия сок, но след термичната обработка цвета избледнява. Изключително вкусна е, както казваме ние панагюрци "ненаядка" - колкото и да си сложиш от нея, все искаш допълнително... :)
Странно как администраторите са пуснали такава рецепта за "пържени картофи", която дори е без снимка, като преди време бяха писали, че елементарни рецепти като пържени картофи няма да се допускат.
Ммммммм голяма вкусотия си ни спретнала, и поднесена с много вкус и усет за красивото!!!
Браво Севдалина, пожелавам ти да посрещаш много специални гости за прекрасни поводи с такива чудни плата!
Поздрави,
Заря :)
Моля да ме извините, написала съм без да се замисля "пресольовица", а това е на панагюрски диалект - така наричаме зелевата чорба (сока, който се отделя в бидона от кисело зеле).
Не съм специалист по темата, но си спомням, че баба ми приготвяше масло от каймака на прясното мляко, и то след много дълго и продължително биене.
А тези продукти - кисело мляко, вода и каймак пак от кисело мляко, по-скоро ми се струва, че ще се получи айран.
Аз също използвам ядката, но след предварителна термична обработка. Когато ми се посъберат няколко семена от авокадо, ги обелвам, разполовявам и слагам във фурната, докато приготвям друго ястие в нея (естествено поставени в отделен съд). След това прибирам изсушените и леко препечени ядки в хартиен плик и когато искам да придам екзотичен вкус на някакво ястие, сладкиш, сос или смути, просто настъргвам малко количество (както с индийското орехче). Вкусът е много характерен - малко горчив, с леко боров привкус....напомня на кедрови ядки.
Могат да се изстискат картофи, само ако преди това са били настъргани и посолени със сол, за да се отдели водата и нишестето.
А иначе в такива случаи (когато са нарязани само) просто ги оставям за 15 - 20 минути между две големи чисти бели памучни кърпи и излишната влага се адсорбира от тях. По същия начин процедирам и с тиквичките за пържене - така не пръска олиото, докато ги пържа.
Моите коментари