Агнешкото е символ на невинността, добродетелта и добротата. То представлява спомена за Христос и за неговата жертва на кръста. Затова и християните го слагат на трапезата си за Великден, а у нас е задължителен елемент и от трапезата на Гергьовден.
По традиция се приготвя онази част от него, която е смятана за най-свещена - бута. Но разбира се, можете да направите празничното си ястие с всяка друга част от месото. Агнешките котлети, агнешката плешка или агнешкото филе могат също да са неустоимо вкусни.
Традицията с агнешкия бут не се ограничава до едно ястие, тя може да бъде спазена чрез различни кулинарни превъплъщения. Печен, варен или завит в кора - рецепти колкото искате. Агнешката яхния е също добра идея, защото с нея се използват пресни пролетни зеленчуци, които се появяват по сергиите точно сега.
Разбира се, може да направите празника си по-интересен и с по-нетрадиционна рецепта. Агнешки пай или агнешки пилаф са добри идеи за алтернатива на традиционния бут.
Приготвяно с подправки, сухи плодове или по оригинални рецепти, агнешкото месо предоставя всякакви възможности в кухнята. Може да го сервирате и като предястие, накъсано в салата или като вкусни шишчета.
Ето няколко рецепти, които могат да ви послужат за отправна точка, когато обмисляте менюто за Гергьовден:
Агнешки бут в солена кора с мащерка
С това лесно за приготвяне и едновременно празнично ястие може да съберете очите на близките си. Агнешкото е задушено в коричка, омесена от брашно, сол, яйце и цвят от мащерка. Всичко това придава на месото неустоим и ароматен нежен вкус.
За да приготвите четири порции от това неустоимо великденско ястие ще ви е нужен около един час.
Продуктите, които ще ви трябват, са 1. 5 кг обезкостен агнешки бут, 1 кг едра сол, 300 г брашно, 1 яйце, 2 супени лъжици зехтин, парче с размер на лешник масло, супена лъжица мащерка и една щипка ситна сол.
Преди да започнете приготвянето, загрейте фурната до 210 градуса. В една голяма купа изсипете едрата сол, брашното и половин чаша вода. След това разбъркайте, докато получите хомогенна смес и я оставете за около час на хладно място.
Междувременно сложете зехтина и маслото да се затоплят в тиган, посолете и сложете черен пипер на агнешкото, а след това го сложете в тигана и го оставете, докато добие златист цвят.
Разстелете направената по-рано смес с дебелина 2 см в тава, сложете отгоре бутчето, поръсете с мащерката и затворете, навлажнявайки краищата с вода, за да се залепят.
Счупете яйцето в чаша и добавете към него супена лъжица вода. Разбъркайте и намажете с четка сместа върху тестото.
Сложете тавата във фурната за около 45 минути, след това извадете яденето и го оставете да почине 15-ина минути. Разчупете коричката, нарежете на филийки бута и сервирайте.
Агнешки котлет с подправки и бадеми
Тази рецепта е лесна за приготвяне и в същото време е изключително вкусна. Агнешките котлети са запечени с коричка от подправки (например магданоз, кервиз и естрагон) и бадеми. Те са идеални, сервирани с картофено пюре.
За да направите шест порции, ще са ви необходими около 40 минути. А също и два агнешки котлета с по 6 ребра, връзки магданоз, кервиз и естрагон. Ще ви трябват и 60 г бадеми, 1 яйчен белтък, 3 супени лъжици галета, 40 г масло, 2 супени лъжи зехтин, сол и пипер.
Започнете приготвянето с подправките - изплакнете ги и ги нарежете на дребно. Миксирайте бадемите, за да ги направите на прах. След това смесете в купа омекналото масло с подправките, бадемовия прах, галетата, белтъка, солта и пипера. Разбъркайте, докато получите хомогенна смес. Нагрейте фурната до 210 градуса. Затоплете зехтина в тиган, сложете котлетите и ги оставете около 3 минути, докато добият златист цвят. Посолете ги и ги поръсете с черен пипер.
След това ги сложете в тава, разстелете сместа от подправки отгоре и натиснете силно. Поставете във фурната за около 20 минути. Извадете и оставете под алуминиево фолио преди да отделите и нарежете внимателно месото. Сервирайте с картофено пюре.
Вижте също как да си приготвите вкусно:
- или агнешко с ориз;
Коментари