Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как се прави рачел - ръководство за начинаещи

Как се прави рачел - ръководство за начинаещи

рачел от тиква
Снимка: Русиана Михайлова

В миналото сладките неща са били истински деликатес за малки и големи, тъй като сладките изкушения са били твърде малко, а достъпът до тях не е бил постоянен и във възможностите на всеки. Затова приготвянето на сладко по народна рецепта било истински празник във всеки дом.

Една от тези посрещани с възторг сладки храни е рачелът, наричан още петмез, маджун и други, в които основни съставки са захарният сироп и плод с високо съдържание на захар. Под названието рачел се разбира сладко от тиква.

За тези, които са провокирани от спомените на по-възрастните за това приятно сладко, ето стъпките, по които се приготвя рачел.

Необходими продукти:

Добре узряла тиква - цигулка, около 2 килограма

Захар - 2 килограма

Вода - 2 литра

Ванилия - 2 или 3 прахчета

Лимонена киселина - 2 чаени лъжички

За варовото мляко:

Гасена вар - 150 грама

Студена вода - 5 литра

Варта се разтваря във водата като се разбива много добре, за да не останат бучки. Престоява 2-3 часа да се утаи и разтворът да стане леко прозрачен.

рачел

Приготвяне на рачел:

Тиквата се обелва и почиства, нарязва се на еднакви кубчета, приблизително 2/2 сантиметра. Парчетата трябва да наподобяват локум като големина. Варовото мляко се прецежда през марля. С прецедената течност се заливат парчетата тиква така, че да се покрият. Оставят се да престоят 12 часа. По този начин коричката на тиквата ще стане по-хрупкава.

След като изтече този период от време, парчетата тиква се измиват няколкократно (4-5 пъти) с вода, за да се отмие варта от тях.

Двата литра вода и захарта се сваряват за около 15 минути до получаване на захарен сироп. В него се добавят парчетата тиква и се вари още 30-40 минути. Накрая се прибавят лимонената киселина и ванилията и се оставя за още 3-4 минути на огъня.

Горещият рачел се сипва в сухи и леко затоплени бурканчета, които се затварят и обръщат с капака надолу. Оставят се докато изстинат.

Бурканите се съхраняват на сухо, където няма пряк достъп на светлина - килер, избено помещение и други.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest