Мандарините са плодни дръвчета от субтропичните райони. Родината им е Югоизточната част на Азия, главно Китай и Виетнам. Пренесени са в Европа късно, чак през ХІХ век.
Името им идва от висшите сановници в Китай, наричани със същото име, тъй като те много ценили плода на дръвчето от семейството на Седефчеви. Плодът е малък, много сочен, със сладко-кисел вкус. По-голямата част от съдържанието му е вода, почти 90 процента.
Други полезни вещества в него са лимонената киселина, захарите, витамините В1, В2, РР, С и каротинът. Консумацията му е основно в прясно състояние, но се подлага и на преработка. Има хибриди, които са вече по-предпочитани от оригиналния плод.
На европейския континент мандарините са много популярни около Коледните празници. Уханието на симпатичния оранжев плод се свързва с този любим на всички празник. През есента и зимата се радва на всеобщо внимание.
Руски диетолози обаче твърдят, че преяждането с мандарини по празниците няма да се отрази добре на здравето. Всъщност това, което знаем за мандарината, е само в нейна полза. Плодът укрепва имунната система.
Той прочиства организма, извеждайки токсичните вещества от него и дори подобрява настроението. Не съдържа много калории, но в замяна на това обогатява тялото с витамини. Не е противопоказен при заболявания и няма указания за непоносимост.
Това, което дава основание на диетолозите да отправят такива предупреждения е, че плодът има влакнеста структура и могат да се появят алергии, ако се консумира в големи количества. Влакната се усещат най-вече от хората с хронични заболявания на стомаха и червата, тъй като органите се дразнят от тях.
Като препоръчителна дневна доза специалистите по хранене предлагат 4 броя на ден. Те няма да окажат вредно влияние. Съветите включват и предупреждения мандарините да се измиват, защото външно може да са обработвани с препарати.
Освен това мандарините не бива да се ядат на гладно, защото опасността от раздразнения нараства. Най-доброто време за похапване е сутрин, по обяд и вечерно време най-късно до 5 часа. Винаги след друга храна.
Коментари