Повечето хора обичат сирене, но малцина се осмеляват да го сервират като десерт. В Западна Европа обаче това е стара традиция, особено сред по-изисканите аристократи.
Десертните сирена са лесен и същевременно елегантен начин за завършек на всяка вечеря. Те могат да се сервират както с вино, така и с пресни плодове и сладка, с мед, а дори и с кафе.
Защо е полезно да се яде сирене след хранене?
Повечето сирена са богати на добри мазнини, но съдържат също така високо количество протеини, калций и витамини А и B12. Един от най-добрите и лесни начини за борба с киселинната ерозия на зъбите е да хапнете парче сирене след всяко хранене. Сиренето съдържа алкал, който неутрализира киселините, които остават в стомаха ви от храната, която сте консумирали.
Но, как да се ориентирате в изобилието кои сирена са десертни?
Отговорът е прост – почти всички видове ще свършат чудесна работа. Стига да ги поднесете по правилния начин. Най-добре да сервирате плато сирена с няколко различни вида, така че гостите ви да могат да избират между различните вкусове и текстури – от твърд пармезан, през мек камембер, до ароматен рокфор за почитателите на по-силните усещания.
Най-популярните десертни сирена
Брилат Саварин
Това е сладко и кремообразно сирене, кръстено на известния френски гастроном Жан Брилат Саварин. Комбинирано с пресни плодове, то дава усещането, че буквално ядете чийзкейк. Казват, че най-добре си отива с тропически плодове, като папая например, която вади млечномасления му вкус чудесно.
Козе сирене
Козите сирена са много подходящи за сервиране като десерт. Те имат силен аромат и млечен вкус. Може да се комбинират с печени ядки, плодове, крекери или пресен хляб. Шоколадът също е подходящ за меките кози сирена.
Мнозина обръщат глава щом усетят аромата му, така че синьото сирене не е за всеки. Но при правилната вкусова комбинация дори и онези, които не го обичат, може да се изкушат. Мед, черешов сос, резенчета ябълка и круша, смокини – те ще облагородят вкуса му, като отпратят неприятното усещане за старо сирене. Така ще се създаде една неописуема вкусова еуфория, много подходяща за край на вечерята.
Тук е важно да знаете, че младата и добре узрялата гауда са тотално различни. Когато е младо, това сирене е меко и с деликатен вкус. Оставено да зрее над 30 седмици обаче то става твърдо и хрупкаво и придобива ядков аромат.
Като изкушаващ братовчед на моцарелата, това италианско сирене обикновено се сервира като стартер, но мнозина го харесват и за завършек на вечерята. Когато се разреже, то има мека и кремообразна сърцевина, която се комбинира чудесно с праскови, ягоди, горски плодове или течен шоколад.
Това френско сирене, което се произвежда от непастьоризирано краве мляко е често използвано в гастрономията, особено за суфлета и лучена супа. Неговият млечен и ядков вкус обаче позволява то да се сервира и като десерт. Особено върху банани с карамел.
А, ето и още някои идеи как подходящо да комбинирате сирената с плодове, за да подчертаете техния вкус.
Рикота с малини
Комте със сушени смокини
Камембер с бяло грозде
Датско синьо сирене с ягоди
Маскарпоне с праскови
Фонтина с фурми
Бри с боровинково сладко
Грюер със сушени череши
Зрял пармезан с пресни смокини
Рокфор с пъпеш
Пекорино със зрели круши и мед
Старо овче сирене с ябълки
Коментари