Основният принцип за съчетаване на вино и различни ястия се състои в това да се съчетава силата на виното с богатството на ястието, а ароматът му – с деликатния вкус на яденето.
Ястието не трябва никога да е по-силно от виното като аромат и наситеност. Затова е важно да се знае, че никога не трябва да се поднася бяло или леко червено вино с дивеч, както и червено вино – със сосове на основата на олио или зехтин.
Хубавото дъхаво бордо не трябва да се сервира с бяло месо. Не може да се съчетават сладко вино със солено ястие. Киселото вино пък е трудно съчетаемо с тръпчиви ястия.
Много трудно се подбира вино към сладкиши и различни видове десерти. Не особено силно червено вино добре върви с патица, задушена и сервирана със зърна грозде. Сладкото вино не върви с пастички и кремове.
Най-доброто решение в такива случаи е да сервирате шампанско към десерта. Силното червено вино с тръпчив вкус може да се съчетае добре с шоколадови десерти.
Леките бели вина вървят добре с риба, а розовите – с бяло месо. Леките червени вина се съчетават добре с червено месо, а силните червени – с дивеч.
Съществува елементарно правило – колкото е по-скъпо виното, толкова по-семпло трябва да е ястието. А ето и няколко примера за наистина добри вкусови съчетания.
Твърдите сирена като едамер се съчетават добре с червени вина, които съдържат много танини. Козите сирена са по-вкусни със сухи бели вина и с червени тръпчиви вина.
Вкусът на сиренето бри се съчетава добре с червени вина с изискан вкус. Суфле на базата на сирене е много вкусно, ако с него се поднесе бяло или розово вино.
Гъбите са прекрасни с бордо, а дивечът – с бургундско. Сухото бяло вино много добре се съчетава с риба, сервирана с тръпчив сос.
Коментари