Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Правилно овкусяване и готвене на птици

Правилно овкусяване и готвене на птици

Кирил МихайловКирил Михайлов
Помощник Готвач
4161
Правилно овкусяване и готвене на птици

Ястията от птици са не само вкусни, но и доста полезни, защото съдържат големи количества хранителни вещества, минерали и микроелементи. Те са лесно смилаеми и са подходящи и при диетично и детско хранене. Освен това се приготвят с лекота и имат чудесен вкус и аромат. Подходящи са и за най-претенциозния вкус, като разбира се трябва правилно да са овкусени и сготвени.

Всички видове птици могат да се приготвят на фурна с добър успех. Печенето им е по-подходящо заради по-малкото и по-нежна съединителна тъкан, която има месото. За предпочитане са по-младите и тлъсти птици, а ако са стари, предварително се варят или задушават. Ако са диви, предварително се мариноват в кисело мляко.

Преди печене птиците се почистват, измиват и оформят. Пекат се цели или на порционни парчета, с или без плънка. За плънка може да изберем в зависимост от птицата, дали да е с ориз, с гъби, с ябълки или с кестени.

След като е оформена, птицата се посолява, поставя се в тава и се полива с мазнина. Пече се при температура 250 °С до зачервяване. Може преди печене да се разхлаби кожата на гърдите и под нея да се намаже с билково масло, смесено с подправки и чесън за допълнителен аромат.

Правилно овкусяване и готвене на птици

Ако птиците са с повече мазнини, те трябва да се отстранят в процеса на готвене. По възможност отстранете по-големите натрупвания на мазнини в кухините на тялото и шията. Надупчете кожата и така при готвенето останалата мазнина ще се разтопи и изтече. Крехките, по-малки и диви птици намажете обилно с масло отвън, за да не им изсъхва месото. Също може да ги покриете със сланина или бекон.

След зачервяването на птицата се долива бульон или вода и температурата се намалява до 200 °С. Полива се с естествените сосове от тавата на всеки 10 минути. Ако се получава прекалено бързо кафява коричка, покрийте птицата с фолио.

Добре изпечената птица има зачервена коричка и мека и сочна вътрешност. Изпеченото месо от птици след оформянето му на порции се полива със соса от печенето и се поднася с гарнитура от пържени картофи, задушен ориз или кисело зеле. А пълнените птици се поднасят с част от плънката.

Освен чрез печене птиците могат да станат сочни и вкусни чрез сотиране. Това е комбинация от пържене и подправяне и е подходящо за парчета птиче месо и за по-малки цели птици. Преди пърженето птичето месо го подсушете добре, за да се получи равномерен златист цвят. Загрейте равни количества олио и масло в тиган, добавете месото и пържете на висока температура. Целта е да стане златисто кафяво отвсякъде и затова го обръщайте няколко пъти. Добавете течност и подправки, които са предписани в рецептата и след като кипне, го задушете на ниска температура до готовност на месото.

Сотираното птиче месо може да поднесете със сгъстения собствен сос или да добавите масло или сметана за по-богат вкус.

По-старите и богати на екстрактни вещества птици са по-подходящи за задушаване. С тях могат да се приготвят яхнии, гулаши, кебапи, рагу и птици със зеленчуци (грах, бамя, картофи, паприкаш, зеле, спанак, гъби). Старите птици се задушават в бульон и масло след запържване.

Правилно овкусяване и готвене на птици

Най-важно е да се прецени степента на готовност на месото от птиците и зеленчуковата заготовка да достигнат едновременно до кулинарна готовност. След като са готови, задушените птици могат да бъдат поднесени със светли сосове и гарнитура от задушен ориз, задушени зеленчуци, картофено пюре и др.

Независимо от начина на приготвяне на птиците те си остават едни от предпочитаните ястия в съвременната кухня.

Вижте още от нашите вкусни предложения за приготвяне на пъдпъдъци, как точно се прави вкусна патица или пък юрдечка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest