По своята същност протеиновият глад е вид диета, която за много хора е по-бърза и лесна. Това схващане за този тип диета е така, защото не е необходимо да се ограничава количеството храна, а по-скоро видовете храни, които приемаме.
Това съвсем не е така. Протеиновият глад или протеиновата диета е тежка през първите четити до шест дни (в зависимост от хранителите навици на този, който я прилага), защото диетата предполага гладуване именно през тези дни. Целта на това гладуване е тялото да се адаптира към настоящия режим.
Храните, от които трябва да се откажем през този период на гладуването са:
- наденици и колбаси;
- месо и риба;
- мляко и млечни продукти;
- сметана (от всякакъв тип) и извара.
Главната идея е организмът да започне да приема протеините, които да са набавени от растителните култури, а не от животинските продукти. За разлика от животинските продукти, които натоварват бъбреците и черния дроб, растителните протеини са щадящи организма. Под растителни протеини можем да разбираме:
- бобови растения и култури;
- зърнени храни;
- соя и водорасли;
- семена и ядки.
От друга страна при някои хора може да има протеинов дефицит, което може да се породи както от протеиновото гладуване, така и при липсата на диети или хранителни режими. Можете да разберете дали имате протеинов дефицит, ако имате някои от следните симптоми:
- болки в стомаха и червата;
- гадене или диария;
- подуване на крайниците;
- бавно зарастване на раните или косопад;
- бърза загуба на тегло (при липса на диета);
- отслабване на имунната система.
Във всеки случай недостигът на белтъчини (протеини), както и на което и да е от останалите жизненоважни вещества, се превръща в проблем, на който нашият мозък реагира изпращайки ни различни сигнали. На тези сигнали трябва да се обърне внимание и да се вземат мерки за справянето с проблема.
Протеините, набавени от растителните продукти, са по-бедни на белтъчини в сравнение с месото, което означава, че ние лишаваме организма си от важни за него вещества (на база количеството протеин в животинските и растителните продукти).
Препоръчва се при избор на диета от какъвто и да е тип, да се обърне сериозно внимание на заболяванията, ако има такива, както и на нуждите на организма, за да не се достигне до неприятни обстоятелства. Най-добрият вариант е консултация с професионалист, а именно диетолог, който да ви насочи към най-подходящата за вас диета.
Коментари