Не бива да принуждаваме децата си да ядат здравословни храни, които не харесват, или да ги караме да "опразват" чиниите си, в които са останали от тях.
Вместо това е по-добре да се съсредоточим върху здравословните храни, които децата всъщност харесват. Родителите често пренебрегват тези храни и се насочват направо към това, което според тях обичат децата, като хотдог, пица, пържени картофи, пилешки хапки, сок и газирани напитки.
Би било много по-добре за вашите деца ако те се научат да избягват тези силно калорични храни с високо съдържание на мазнини, и вместо това да се наслаждават на храни с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на фибри, калций, желязо и други витамини и минерали.
Ето кои са 10-те най-добри и здравословни храни за децата:
1. Ябълки
Както повечето плодове, ябълките са чудесна закуска. Те са сочни, сладки и нискокалорични (около 90 калории за средна ябълка). Те също така са добър източник на витамин С и имат около 5 грама фибри на необелена цяла ябълка. Вместо да дават на децата си необелена цяла ябълка или нарязана цяла ябълка, някои родители често дават обелени ябълки, ябълково пюре или ябълков сок като алтернатива. Беленето на ябълката я кара да загуби около половината от фибрите си, а ябълковото пюре също е с много по-ниско съдържание на фибри от цялата ябълка. В него има и много повече захар и калории.
2. Зърнена закуска
Някои зърнени закуски могат да бъдат здравословна част от диетата на вашето дете. Когато избирате зърнена закуска за децата си, опитайте се да потърсите такава, която не може да се яде от кутията като бонбони. Добрият избор включва пълнозърнести храни, които са обогатени с калций и имат добавени фибри. В зависимост от останалата част от диетата на вашето дете, може да потърсите и зърнена закуска, която осигурява допълнително желязо и други минерали и витамини.
Добавете нарязан банан или ягоди в купичката и децата ви ще я харесат още повече.
3. Яйца
Преди време яйцата се считаха за вредни заради съдържанието на холестерол в тях, но повечето специалисти по хранене в днешно време са съгласни, че яйцата могат да бъдат здравословна част от диетата на вашето дете. Те са добър източник на протеини и съдържат малко желязо и много други витамини и минерали.
Яйцата наистина съдържат холестерол, но не съдържат много наситени мазнини, което е най-важният фактор за повишаване нивото на холестерола на човек. Все пак едно яйце през ден е напълно приемливо за повечето деца.
4. Прясно мляко
Прясното мляко е добър източник на калций, витамин D и протеини и е препоръчително да бъде част от диетата на всяко дете, освен ако то няма алергия към мляко.
Често забелязваме, че малчуганите и децата в предучилищна възраст много обичат прясно мляко, но с напредването на възрастта те започват да пият все по-малко от него. Това вероятно не е защото не им харесва млякото, а по-скоро защото толкова много други напитки, включително газирани напитки и сокове, стават достъпни у дома.
В зависимост от възрастта, повечето деца трябва да пият между 2 и 4 чаши прясно мляко (с ниско съдържание на мазнини, ако са на поне 2 години) всеки ден, особено ако не ядат или пият други храни с високо съдържание на калций.
5. Овесена каша
Овесената каша е храна с високо съдържание на фибри, която е полезна за вашите деца, точно както повечето други пълнозърнести храни. Повечето бебета много обичат овесена каша, но с времето много от тях започват да предпочитат бял хляб и други рафинирани зърнени храни и не ядат толкова овесени ядки и пълнозърнести храни.
6. Фъстъчено масло
Фъстъченото масло е с относително високо съдържание на мазнини, но съдържа най-вече моно- и поли-ненаситени мазнини, така че е за предпочитане пред други подобни храни. Въпреки че изглежда, че филиите с фъстъчено масло и желе биха били основна храна в повечето домове, много родители избягват фъстъченото масло заради притесненията от хранителните алергии и тъй като се предполага, че е с високо съдържание на мазнини.
Съществуват и марки фъстъчено масло с намалено съдържание на мазнини или обогатени с витамини като витамин А, желязо, витамин Е, витамин В6, фолиева киселина, магнезий, цинк и мед. Фъстъченото масло е и добър източник и на протеин.
7. Слънчоглед
Слънчогледовите семена са богати на фибри и са добър източник на желязо. Те също така съдържат много витамин Е, магнезий, фосфор, цинк и фолиева киселина.
Въпреки че яденето на слънчогледови семки може да изглежда като лош навик, те всъщност са здравословна храна, на която всички деца могат да се насладят - стига да не хвърлят черупките на пода и да са достатъчно големи, за да не се задавят със семената. Макар и с високо съдържание на полиненаситени и мононенаситени мазнини (това са "добрите" мазнини), слънчогледовите семена са с ниско съдържание на наситени или "лоши" мазнини.
8. Риба тон
Рибата може да бъде здравословна храна, освен ако децата ви не ядат само рибни пръчици или сандвичи с пържена риба. Понякога пренебрегвана, рибата тон е доста здравословна риба, която много деца харесват. Родителите изглежда сервират риба тон по-рядко в наши дни поради опасенията за замърсяване с живак, но е важно да се има предвид, че както много неща, рибата тон е здравословна в умерени количества.
9. Зеленчуци
Разбира се, зеленчуците ще попаднат в списъка с най-добрите храни за децата, но това не означава, че трябва да ги принудиждавате да ядат брюкселско зеле, броколи и спанак. Има много зеленчуци, които децата харесват, като варени моркови, царевица, грах и печени картофи. Варените моркови могат да бъдат особено здравословен избор, тъй като те са богати на фибри, витамин А, витамин С и калий.
Не забравяйте да предлагате на децата си разнообразни зеленчуци в ранна възраст, давайки добър пример като ядете зеленчуци заедно. Също така е добре да продължавате да предлагате много малки порции зеленчуци, дори когато децата ви обикновено не обичат. Ако продължавате да ги предлагате, накрая е много вероятно да бъдат изядени.
10. Кисело мляко
Киселото мляко е една от най-здравословните храни за деца, особено за тези, които не пият прясно мляко, тъй като киселото мляко е добър източник на калций. Това не включва детските марки кисело мляко с допълнителна захар и без добавени пробиотици, на които им липсват много от хранителните ползи на киселото мляко.
Когато избирате кисело мляко за децата си, търсете нискомаслено и без много добавена захар или с добавени пробиотици, въпреки че не всички изследвания се съгласяват, че те са полезни.
Коментари