Сиропът от фурми есе получава от узрелите плодове на финиковата палма (Phoenix dactylifera). Той успешно се използва както в хранителната индустрия, така и в кулинарията като естествен подсладител и заместител на захарта.
Има няколко известни метода за производство на сироп от фурми. Използвайки традиционния метод на Близкия изток, фурмите се смесват с вода (съотношение 1:1) и се оставят да къкрят за около 1.5 часа. Сварената каша се прецежда през кърпа; сокът се отделя, а към плодовете отново се добавя вода и сместа се кипва отново. Тази екстракция се повтаря общо 4 пъти, след което целулозната маса се изхвърля, а полученият сок се изпарява до сироп от фурми. Традиционният начин за приготвяне на сироп от фурми произвежда продукт с аромат на изгоряла захар и тъмен цвят на канела.
По-щадящ метод е предварителното добавяне на ензими, получени от микроорганизми, към пулпата на фурмите за намаляване на вискозитета на пулпата, последвано от филтриране и отстраняване на излишната влага под вакуум. Този метод, който не включва използването на продължително нагряване и всякакви химикали, запазва цвета и вкусовата гама на пресните плодове, ценните биологично активни вещества на фурмите (витамини, полифеноли, пигменти), а също така избягва образуването на хидроксиметилфурфурал и подобни странични продукти в сиропа.
У дома можете лесно да приготвите подобен сироп, след като блендирате фурмите с малко количество вода. За по-хомогенна консистенция можете да прецедите получената течност. Полученият сироп ще е с малка трайност и трябва да се използва възможно най-скоро.
Полезни свойства на сиропа от фурми
Сиропът от фурми се отличава с високо съдържание на минерали, включително калий, желязо, калций, магнезий и фосфор (поне 30% от средната дневна нужда на възрастен от витамини и минерали на 100 г), което го прави подходящ за обогатяване на хранителни продукти с тези минерали.
Проучванията показват защитния ефект на сиропа от фурми при излагане на радиация и вещества с мутагенна активност. Тези ефекти могат да се дължат на наличието на антимутагенни компоненти във фурмите, включително проантоцианидини, антоцианини, β-каротин, селен и фенолни киселини, което прави сиропа от фурми потенциално интересен за употреба като хранителна добавка по време на лъчева терапия за защита на нормалните клетки от разрушителното въздействие на радиацията и лекарствата.
Известно е, че някои растителни храни проявяват антибактериална активност. Този процес протича чрез различни механизми, включително посредством фенолни молекули от растителен произход. Проучване от университета в Кардиф (Великобритания) установява, че сиропът от фурми е с високо съдържание на общи полифеноли и богат на танини, флавоноиди и флаваноли, за които е известно, че са мощни антиоксиданти. Освен това както самият сироп от фурми, така и изолираните от него полифеноли спират размножаването както на грам-положителните, така и на грам-отрицателните бактерии – съответно и Escherichia coli и Staphylococcus aureus. Доказано е, че полифенолите, извлечени от сироп от фурми, инхибират бактериалния растеж при минимални концентрации.
Фурмите, съответно и сиропът от тях са склад от витамини и хранителни вещества, необходими за нормалното функциониране на организма. Смята се, че плодовете на финиковите палми дават сила и издръжливост, имат положителен ефект върху мъжката репродуктивна функция. Редовната употреба на сиропа спомага за укрепване на сърдечния мускул, черния дроб и бъбреците. Сиропът от фурми се препоръчва за хора, страдащи от хипертония и анемия, заболявания на дихателната система. Той е полезен за подобряване на мозъчната и стомашно-чревната функция.
Сиропът е особено актуален през зимата, когато се увеличава рискът от настинка, грип или бронхит. Той стимулира имунитета и насърчава отделянето на храчки, успокоява кашлицата.
Други ползи за здравето от сиропа от фурми включват:
- Предпазва черния дроб и нормализира метаболитните процеси в организма;
- Профилактика на рак;
- Успокоява нервната система;
- Има подмладяващ ефект;
- Укрепва и стабилизира имунната и костната система;
- Той е ефективна профилактика на инфаркти и инсулти;
- Нормализира храносмилането;
- Намалява нивата на холестерола;
- Регулира кръвната захар;
- Намалява вероятността от образуване на кръвни съсиреци.
Използване на сиропа от фурми
Сиропът от фурми се използва индустриално за добавяне на сладост, цвят, плодов вкус и аромат на бисквити, млечни и зеленчукови продукти (напитки, кисело мляко, десерти и др.), зърнени закуски, сладкарски изделия, плодови десерти, сметана, печени изделия, закуски.
Съставът на плодовете на финиковата палма е оптимален за отглеждането на дрожди и много други полезни микроорганизми. Следователно, сокът от фурми, сиропът от фурми и другите продукти от преработка на фурми се използват активно в производството на много хранителни продукти, получени по метода на ферментацията: алкохол, оцет, лимонена киселина, както и за производството на млечна закваска. Освен това сокът от фурми може да се използва като алтернативен субстрат за производството на микробни протеини.
Освен това в кулинарията сиропът от фурми се използва успешно вместо захар за подслаждане на различни ястия и като топинг за сладолед, десерти, плодови салати, мелби, палачинки и чийзкейкове. Добавя се и както към студени, така и към топли напитки, като чай и кафе.
Добавянето на до 10% сироп от фурми към киселото мляко осигурява уникална полза и вкус, включително сладост и повишена хранителна стойност. Сиропът от фурми може успешно да се използва за частично заместване на захарта в сладолед. Сиропът от фурми се използва и в сладкиши с фурми като подсладител с характерния вкус на зряла фурма, за да замести малцовия сироп, меласата, глюкозния сироп, инвертната захар, сиропа с високо съдържание на фруктоза и всички форми на кристална захар. Има примери за използване на сироп от фурми за заместване на захарта в шоколадови и в бутерсладкиши.
При тестовете с бисквити кристалната захар в рецептата е заменена със сироп от фурми в диапазона от 0 до 60%. Цялата захар, използвана в рецептите, също е заменена със сироп от фурми. Резултатите от тези тестове показват, че до 50% от захарта може да бъде заменена, без да се нарушава качеството. При по-високо ниво на смяна тестото става лепкаво и трудно се работи с него.
Коментари