Ако внезапно сте нападнати от неудържим глад към определена храна, може да има няколко причини за това. Разбира се, ако ядете от всичко по много и не можете да спрете, вероятно има някакви проблеми с психиката ви. Но ако наистина искате нещо, към което не сте били пристрастени преди, то това може би е сигнал от тялото ви, че нещо му липсва.
Ако искате нещо, което не е полезно, значи липсва нещо важно. Тялото ни е подобно на компютър, който ясно следи дейността на всеки орган и контролира работата на всички системи. И ако има недостиг на някакъв елемент в организма, той незабавно изпраща сигнал до мозъка за съществуващия дефицит и възможни здравословни проблеми. Всеки от нас чува тези сигнали под формата на променящи се вкусови предпочитания и спонтанно желание да хапнем нещо вкусно, макар и напълно нездравословно.
Накратко:
- Иска ви се солено - липса на минерали или нарушен водно-солев баланс. - - Жажда за сладко – липса на енергия, ниска кръвна захар.
- Привличат ви мазнините – калцият се усвоява лошо или са необходими допълнителни мастни киселини;
- Ако сте били умерени с ядките и бобовите и изведнъж сте започнали да ги предпочитате, имате дефицит на магнезий, или силиций, или витамини от група В.
- Дояждат ви се банани – може да пиете твърде много кафе, оттам и липсата на калий;
- Яде ви се много осолена риба - недостатъчно минерали, хлориди, мастни киселини.
Добре е, ако знаете за това и можете да възстановите баланса навреме благодарение на витамините и минералите и по-малко калоричните храни. Този списък ще ви помогне:
Какво ви се яде – какво не ви достига – от какво да си го набавите
- Шоколад – магнезий – сурови ядки, семена, плодове, бобови;
- Хляб – азот – риба, месо, ядки, бобови
- Гризе ви се лед – желязо – месо, риба, морско зеле, зеленолистни, череши;
- Сладко – въглерод – свежи плодове;
- Мазно – калций – сусам, броколи, сирене, бобови;
- Кафе или чай – сяра – червена боровинка, хрян, всички видове зеле, броколи;
- Алкохол и цигари – белтъчини – червени и птичи меса, морски и млечни храни, ядки;
- Препечена храна – въглерод – свежи плодове;
- Газирани напитки – калций - сусам, броколи, сирене, бобови;
- Солено – хлориди – сурово козе мляко, риба, нерафинирана морска сол;
- Кисело – магнезий - сурови ядки, семена, плодове, бобови;
- Кисело – липса на витамин С - в шипки, лимони, киви, червени боровинки, брюкселско зеле, касис и ягоди;
- Течна храна – вода – пийте повече чиста вода със сок от лимон;
- Твърда храна – вода – силно обезводняване, пийте по 8-10 чаши вода със сок от лимон;
- Студени напитки – манган – синя боровинка, орехи, бадеми, пекан;
- Сирене - липса на калций и фосфор - намира се в изварата, млякото и броколите;
- Фъстъци, фъстъчено масло - липса на витамини от група В - ядки, боб, месо и риба;
- Пушени меса - липса на холестерол - червена риба, маслини, авокадо, ядки;
- Банани – липса на калий - намира се в доматите, белите зърна и смокини
- Морски дарове - йоден дефицит - използвайте йодирана сол;
- Пъпеши - липса на калий, калций, фосфор, магнезий, както и витамини А и С;
- Сушени кайсии - липса на витамин А;
- Маслини - липса на натриеви соли;
- Мляко и млечни продукти – липса на калций или незаменими аминокиселини (триптофан, лизин и левцин);
- Сладолед – липса на калций (хора с нарушен въглехидратен метаболизъм изпитват особена любов към него);
- Херинга - липса на подходящи мазнини;
- Слънчогледови семки - липса на антиоксидантни витамини (особено често се среща при пушачи);
- Масло - липса на витамин D.
Ако много ви се пушат цигари, имате липса на аминокиселината тирозин и на силиций. Силицият се среща в ядки и семена, а тирозинът – в червени, оранжеви и зелени плодове и зеленчуци, добавки с вит. С.
Ако изцяло ви липсва апетит, означава че имате дефицит на витамини В1 и В2. В1 се намира в ядки, семена, черен дроб, бобови. В2 – в риба тон и палтус, пуешко, говеждо, пилешко, свинско, бобови.
Ако искате да ядете постоянно от всичко и / или много ви се пушат цигари, означава че ви липсват аминокиселините триптофан и тирозин, както и силиций. Триптофанът се съдържа в сирене, черен дроб, стафиди, сладък картоф, спанак. Тирозинът – в червени, оранжеви и зелени плодове и зеленчуци, добавки с вит. С. Силицият се среща в ядки и семена.
Ако искате да ядете постоянно от всичко в дните преди менструалния цикъл, то имате липса на цинк. Намира се в червеното месо (особено месото на вътрешните органи), морски дарове, листни зеленчуци, кореноплодни култури.
Ако искате да хапнете боя, мазилка, пръст, тебешир (да, и това се случва! ) - липса на калций и витамин D. Намира се в яйцата, маслото и рибата.
Ако искате да ядете зеле, това може да показва проблеми със стомашно-чревния тракт. Фибрите, съдържащи се в зелето, подобряват чревния тонус, тартроновата киселина помага за смилането на храната, витамин U помага за заздравяването на язви.
Ако искате да ядете маслини или риба тон - това може да показва недостатъци в щитовидната жлеза. Маслините съдържат много йод, а рибата тон съдържа аминокиселините тирозин. При липса на тези вещества щитовидната жлеза не може да произвежда напълно хормони.
Ако искате овесена каша - проблеми със стомашно-чревния тракт: обостряне на гастрит, колит, панкреатит, язва на стомаха. Овесените ядки обгръщат стените на стомаха, като го предпазват, а фибрите подобряват функционирането на стомашно-чревния тракт.
А защо много ви се яде месо?
Съдържащите се в месните храни протеини и желязо са от съществено значение за изграждането на имунни клетки и поддържането на енергия в тялото. Постоянният глад към месо се появява при липса на енергия и намален имунитет.
Искате да ядете много ябълки или пъпеш, когато имате повишено ниво на холестерол в кръвта, проблеми със сърцето и кръвоносните съдове. Тези плодове съдържат много пектин, фибри, които свързват и извеждат лошия холестерол от организма, намаляват риска от тромбоза и имат благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система, намалявайки риска от инсулт.
Има обаче случаи, когато не просто ви се дояжда нещо, а направо сте пристрастени към него. За това също си има причини, както и решение. Нека разгледаме няколко такива примера.
Пристрастяване към шоколад
По-често от другите любителите на кофеина и тези, чийто мозък се нуждае особено от глюкоза, страдат от шоколадова зависимост. Това важи и за други сладкиши. Ако имате небалансирана диета, тялото ви също ще се нуждае от глюкоза като най-бърз източник на енергия. Шоколадът е идеалният начин да направите това. Но имайте предвид, че този продукт съдържа много мазнини, чийто излишък е опасен за кръвоносните съдове и фигурата ви. В диетата ви трябва да има повече зеленчуци и зърнени храни - те са богати на сложни въглехидрати. А като десерт изберете сушени плодове или мед с малко количество ядки.
Пристрастяване към сирене
Без него не можете да живеете и ден, вкусът му ви побърква - готови сте да го купувате с килограми (при всички случаи изяжте поне 100 г на ден). Диетолозите твърдят, че тези, които имат остра нужда от калций и фосфор, обожават сиренето. Разбира се, сиренето е най-богатият източник на тези така необходими и изключително полезни за организма вещества, но мазнините... Опитайте да замените сиренето с броколи – те имат много калций и фосфор, а почти никакви калории. Ако тялото ви възприема добре млякото, пийте по 1-2 чаши на ден и яжте малко сирене (не повече от 50 г на ден) и със сурови зеленчуци.
Пристрастяване към кисели цитрусови плодове
Може би в диетата ви преобладават трудно смилаеми храни и тялото се опитва да повиши киселинността на стомашния сок, за да улесни работата му. Ако имате настинка, може да ви привлече и киселите плодове и горски плодове – отличен източник на витамин С. Изберете ястия с умерено съдържание на мазнини и не смесвайте много храни на един път. Избягвайте пържени, осолени и прекалено пикантни храни, както и тези, които са били препечени. Ако забележите храносмилателни проблеми (особено от черния дроб и жлъчния мехур), задължително се прегледайте от гастроентеролог.
Пристрастяване към пушени меса
Страстта към пушените меса, колбаси и подобни деликатеси обикновено надделява тези, които са на твърде строга диета. Дългосрочното ограничаване в диетата на храни, съдържащи мазнини, води до намаляване на нивото на „добрия“ холестерол в кръвта, а пушените меса съдържат изобилие от наситени мазнини. Не се увличайте с нискомаслени храни – изберете такава, в която все пак има малко мазнини. Купете например кисело мляко, айран или заквасена сметана с достатъчно мазнини. Яжте поне една супена лъжица растително масло и една чаена лъжичка краве масло на ден, дори ако сте на строга диета. Учените са доказали емпирично, че тези, които консумират достатъчно мазнини, отслабват по-бързо.
Пристрастяване към пикантни храни
Пристрастяването към пикантната храна може да възникне поради високи нива на холестерол в кръвта, проблеми с храносмилателния тракт (в този случай лекарите предписват тестове за нивото на стомашна киселинност), инфекциозни заболявания, депресия и дори прегряване на слънце. През лятото, през горещите дни, пикантните храни са по-желателни, отколкото през зимата. Това се дължи на факта, че пикантната храна причинява повишено изпотяване, поради което тялото се охлажда по-бързо. Този процес трябва да се контролира, тъй като пикантната храна може да причини киселини, гастрит и увреждане на вкусовите рецептори.
Какво да направим, ако имаме глад за определена храна
Преди безсмислено да консумирате всичко, което тялото ви иска, анализирайте желанието си - ако това се случи в редки случаи, тогава няма причина за безпокойство. Просто преценете какво ви казва тялото ви и от какво има нужда и попълнете липсите. Но ако сте започнали да използвате, примерно черен пипер и люти подправки по време на всяко хранене, по-добре е да се консултирате с лекар. Като цяло, отговорът на въпроса: Какво липсва в тялото, ако искате конкретна храна? най-точно може да даде вашият лекар, като прегледа кръвните ви изследвания.
Ако всички елементи там като цяло са нормални и нямате хранителни дефицити, означава че сте просто лакомник спрямо храната, тъй както алкохолиците не могат, без да пият алкохол. Тогава, ако не можете да стигнете до никъде - трябва да разберете особеностите на вашата психика.
А за да се справите по-лесно с неистовия глад за определена храна, си приготвяйте по-често някои от тези идеи за по-полезно хапване:
- пролетни салати;
- постни яхнии;
- кето хляб;
- диетични десерти.
Коментари