Gotvach.bg»Статии»Любопитно»С грижа за природата: Направете кухнята си екологична с тези съвети

С грижа за природата: Направете кухнята си екологична с тези съвети

Лилия  МилковаЛилия Милкова
Иноватор
456
С грижа за природата: Направете кухнята си екологична с тези съвети

Последните години изместиха фокуса ни към здравословното хранене и усъвършенства уменията ни в кухнята. Експериментирането с храни и нови съставки подобрява настроенията ни, докато готвим.

Въпреки това, докато обръщаме внимание на това, което ядем, трябва да обърнем внимание на това, от което ядем. Нужно е да гарантираме, че нашите прибори за готвене, консумация и съхранение са безопасни, устойчиви и екологични.

Поддържането на екологична и устойчива кухня се свежда до правилния избор, който правим. Ето няколко лесни и практични начина да постигнете това.

Преминете към стъкло, стомана и екоалтернатива

Пластмасата зае централно място в живота ни (от десетилетия), особено в кухнята. От пластмасови прибори, контейнери и кутии, прибори за хранене и съхранение до нашите контейнери за храна за вкъщи, ние увреждаме здравето и околната среда в дългосрочен план. Пластмасата съдържа вредни вещества, които могат да имат вредно въздействие върху здравето. Освен това са необходими години, за да се разложи и натоварва околната среда с отпадъци.

Преминете към безопасни опции като стъкло и стомана, бамбук и т.н. Използвайте херметични стъклени контейнери и буркани, изработени от 100% боросиликатно стъкло за съхранение, тъй като е лесно за почистване, не вкарва химикали в храната ви при нагряване, безопасни съдове са за микровълнова фурна и запазват вкуса.

Правилните прибори за съхранение

Еко съдове

Приборите от неръждаема стомана винаги са били добър избор. Ползите от тях са много: те са нетоксични, по-трайни и лесни за почистване и запазват вкуса при нагряване. Използването на чугунени тигани срещу тигани с тефлоново покритие, дървени дъски за рязане вместо пластмасови и тенджери и тигани, направени от керамика - те са чудесен начин да направите кухнята си устойчива.

Избягвайте прекомерните загуби

Нашите кухни генерират може би най-много отпадъци в домовете ни. За да намалите отпадъците, носете пазарски торби за рециклиране или многократна употреба, в които да пазарувате хранителни продукти. Така намалявате използването на найлонови торбички за еднократна употреба. Освен това използвайте херметически затворени стъклени контейнери за съхранение или продукти, направени с естествени продукти, вместо прилепващо фолио, за да сте сигурни, че вашите нарязани плодове и зеленчуци и остатъчната храна няма да гният или да абсорбира химикалите от вредните материали, използвани за опаковане.

Използвайте естествени почистващи препарати

Нашите кухни имат ежедневни съставки като оцет, лимонов сок и сода за хляб, които служат като страхотни естествени и нетоксични почистващи препарати в сравнение с предлаганите на пазара, които са пълни с химикали. Днес има и естествени опции на растителна основа.

Инвестирайте в екологочни съдове за готвене и уреди

Екологични съдове за готвене

С тяхна помощ ще пестите енергия. Инвестирането в енергийно ефективни електрически уреди като фурна, тостер или грил (в сравнение с голяма фурна) ще използва по-малко енергия за готвене на същата храна и ще ви помогне да намалите сметката ви за електроенергия. Инвестирайте в тенджери и тигани, които са подходящи за вашата печка. Висококачествените съдове за готвене, направени с проводими материали, използват приблизително 25% по-малко топлина от захранването на котлона в сравнение със старите съдове.

Компостирайте

Превърнете зелените си отпадъци в нещо полезно чрез компостиране. Всички зеленчукови остатъци, яйчени черупки, плодови кори, могат да се събират в глинен съд (избягвайте пластмаса) и да се използват като богат домашен тор за вашите растения или градина в кухнята/тераса. Компостирането помага за намаляване на отпадъците, отиващи в депата, които изискват място и освобождават метан - мощен парников газ.

Пазарувайте сезонно

Яденето на местни сезонни продукти има положително въздействие върху околната среда, тъй като това спестява енергията, необходима за транспортиране, охлаждане и съхранение. Също така това поведение пести от пластмасови опаковки и ще подкрепи местните общности и фермери.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest