Свидетели сме на проблемите, които измъчват нашата планета. Ежедневието ни не трябва да е белязано от безгрижието към околната среда. Така че, ако искате да сте пълноценно човешко същество, на което му пука за проблемите с климата и околната среда, време е да осъществите този преход.
Ето 10 начина, по които можете да помогнете на Земята, като се храните по щадящ за планетата начин и еко.
1. Гответе веднъж, яжте два-три пъти
Намалете въглеродния си отпечатък, като захранвате уредите си само веднъж през деня. Пригответе храната си на партиди, достатъчни за всяко от вашите хранения (или направете достатъчно, за да можете да замразите порциите). По този начин не се бъхтите в кухнята през цялото време и пестите енергия. Печеливша стратегия, нали?
2. Ограничете хранителни остатъци
Когато изхвърлите остатъците от храна, те отиват на сметища. Скоро те започват да отделят метан – мощен парников газ, който е дори по-вреден от въглеродния диоксид. Вместо това измислете начини за намаляване на хранителните отпадъци. Можете да научите как да разделяте хладилника си по начин, който свежда до минимум възможността за разваляне. Трябва да купувате замразени продукти с дълъг срок на годност на мястото на техните пресни аналози и да посочите датата на изтичане на всеки от вашите продукти чрез етикети. И, разбира се, потърсете начини да използвате всяка част от продукта.
3. Започнете да компостирате
Ако не можете да консумирате остатъците, въздържайте се да ги изхвърляте в кошчето. Опитайте да ги компостирате като алтернатива. Можете да научите как да го направите в Интернет.
4. Изберете растения
Приемете растителна диета и постепенно откажете месото. Животновъдството е един от водещите фактори за емисиите на парникови газове. Избягвайки месото за различни растителни ястия, вие не само променяте начина си за опазване на околната среда, но и не подкрепяте клането. Ако смятате, че преходът е предизвикателен, опитайте да закупите заместители за месо, за да започнете отнякъде.
5. Отглеждайте свои плодове и зеленчуци
Знаете ли откъде се доставят зеленчуците и плодовете във вашия супермаркет – или колко време и въглеродни мили са необходими за транспортирането им до вашето населено място? Транспортирането на продуктите до магазините отнема дни – дори седмици. Само си представете нивата на енергия, необходими за изпълнение на тази интензивна на въглерод част от веригата? Вместо това опитайте да отглеждате поне част от вашите собствени продукти в задния си двор или на терасата си. По този начин вие знаете точно какво консумирате и не се изисква да ходите на пазар толкова често.
6. Купувайте от месни производители
Ако не можете да отглеждате вашите плодове или зеленчуци, набавете ги от месни производители. Освен че поддържате местната икономика, вие не поддържате въглеродно интензивната верига на доставки, ако продукцията се отглежда във вашето населено място.
7. Сложете покупките го в платняна чанта
Имайте предвид това за следващото си пътуване до пазара и ще останете доволни. Не инвестирайте в опаковки или чанти, продавани ви от магазина. Вместо това си направете навик да вземете със себе си платнена чанта за многократна употреба, когато излезете. От една страна, пестите пари, от другата - помагате на планетата да не се затрупва с найлонови боклуци.
8. Изберете минимална опаковка
Не купувайте артикули, опаковани с ненужни опаковки. Наистина ли вярвате, че беленият портокал, натъпкан в пластмасова кутия, е по-добър от обикновения? Не е. Това е излишен допълнителен боклук в депата за отпадъци.
9. Ограничете свръхобработените покупки
Освен че уврежда вашето здраве, производството, транспортирането и разпространението на такива джънк фудс – чипс, сладолед, бонбони, пица, готови десерти и др. – допринасят за емисиите на парникови газове. Преминете към по-здравословна алтернатива и спасете околната среда.
10. Спрете да инвестирате в пластмасови прибори и съдове за хранене и съхранение
Всички сме наясно с удобството на пластмасовите прибори за хранене – купувайте, използвайте и изхвърляйте. Но какво означава „изхвърлям“? Ако възможностите на планетата са вече опънати до шевовете, струва ли си? Използвайте чинии и прибори за многократна употреба, вместо да избирате краткосрочно удобство. Дръжте комплект такива прибори и в офиса, за да може да ги използвате за обяд.
Коментари