Лимонът, дори сушен, е един от най-здравословните плодове, богат на витамини и минерали. Обхватът на приложение на сушените плодове е доста широк. Красивите цитрусови резени могат да бъдат чудесен декор за всяка стая.
Лимоновата кора се използва в кулинарията и като ароматизатор за напитки. Те присъства в състава на разнообразни сладки рецепти. Кекс с лимон, лимонов крем и лимонова торта са любими на малки и големи.
Това е незаменим инструмент в борбата срещу настинки, камъни бъбреците и проблеми с кръвоносната система. Плодът е незаменим участник във възстановяването на правилния метаболизъм. Затова си струва да изсушите няколко нарязани цитрусови плодове и да ги имате винаги под ръка.
Подходящи за сушене са само висококачествени и зрели лимони. Правилно подбрани, те ще запазят всички полезни качества след изсушаване. При избора на плодове трябва да се предпочитат зрели плодове. Зрелостта се определя от цвета на кората, състоянието на пулпата и сочността. Препоръчва се да се вземат плодове с яркожълт цвят с дебела кожа, големи по размер, без повреди или недостатъци. Колкото по-богата е миризмата на пресни цитруси, толкова по-ароматни ще бъдат сушените плодове.
Преди сушене лимоните трябва да се измият в топла вода и след това да се изсушат добре. Препоръчва се нарязаните плодове да се наредят върху салфетки, за да се отстрани излишният сок.
Как можете да изсушите лимон?
Ето някои от най-популярните начини за обработка на цитрусови плодове у дома:
- в електрическа сушилня;
- във фурната;
- на радиатора;
- на слънце.
Изборът на метод зависи от това колко бързо трябва да го направите. Във фурната или електрическата сушилня процесът ще се случи много по-бързо, отколкото по естествен начин.
Бързо сушене на лимони в сушилня
Сушилнята е модерен начин за сушене на плодове. Уредът е идеален за сушене на лимони. Нарязаните резени се подреждат върху решетките на сушилнята. В този случай парчетата не трябва да се допират едно до друго. Методът на сушене в сушилня има само един недостатък: лимоновите кръгове могат да се деформират по време на сушене и да имат неправилна форма. Но пък този метод има само предимства:
- Сушенето е по-добро, отколкото във фурната или на радиатора.
- Минимално време за подготовка.
- На стелажи, подредени на няколко нива, можете да изсушите голям брой резени лимон едновременно.
- Сушените лимони запазват всички полезни свойства, витамини и минерали.
Сушене на лимон във фурната
Обработката във фурната е чудесен вариант, ако нямате електрическа сушилня. За да направите това, имате нужда от тава и хартия за печене. Резените лимон се нареждат върху покрита с хартия за печене тава и се слагат в предварително загрята фурна. За да предотвратите изгарянето на резените, е необходимо периодично да проверявате и да обръщате лимоновите кръгове. Препоръчително е да оставите фурната открехната, така че излишната влага да се изпари по-бързо. Времето зависи от това на колко градуса е загрята фурната. Средно процесът на сушене продължава 4-8 часа.
Недостатъкът на този метод за сушене на лимони във фурната е, че по време на периода на сушене е необходимо няколко пъти да издърпате листа за печене с цитруси, за да се охладят, и след това да ги поставите обратно във фурната. Това ще избегне неравномерното изсушаване на плодовете, пресушаването и ще позволи да се контролира правилната форма на кръговете. Основното предимство на сушенето във фурната е скоростта и простотата на процеса.
Сушене на лимони на радиатор
Този метод е актуален през отоплителния сезон. Дехидратацията на цитрусови плодове на радиаторите се счита за най-бюджетния вариант. Нарязаните плодови резени са прикрепени към картон, в който предварително са направени дупки. След това всичко се поставя върху радиаторите и се суши за 3-4 дни.
Предимства на сушенето по този метод:
- Простотата на процеса, който не изисква допълнителни кулинарни умения.
- Става по естествен начин, без използване на домакински уреди.
- Кръговете са гладки и красиви.
Минуси на метода:
- Дълъг период на съхнене.
- Възможността за използване на метода само през отоплителния сезон.
Сушене на лимони на слънце
Сушенето на слънце е друг начин за естествено сушене на лимони. Под слънцето лимоните изсъхват за 3-5 дни. Резените лимони се нареждат в тава за сушене така, че да не се допират. Идеалната температура за сушене е 30 градуса при ниска влажност. През дъждовния сезон и през нощта е по-добре да носите плодове на закрито, така че лимоновите резени да не абсорбират ненужната излишна влага.
Този начин за сушене на лимони е актуален през лятото, когато слънчевите лъчи затоплят въздуха възможно най-много. Сушенето на слънце спестява енергия. Единственият минус е дъждовно време, при което сушенето на цитруси е невъзможно.
Съхранение и използване на изсушените лимони
Изсушените лимони могат се съхраняват в стъклени съдове или хартиени торби. Те трябва да се съхраняват на сухо и тъмно място. Така сушените плодове ще запазят полезните си свойства за дълго време.
Сухият лимон може да се използва като козметичен продукт, добавяйки го в натрошен вид към маски за коса, лице и тяло. Парчета сух цитрус ще добавят вкус към рибни, зеленчукови, месни ястия, салати и плодови десерти. По всяко време на годината сух лимон може да се използва за укрепване на имунната система и като лечение на някои заболявания. Изсушените лимонови кръгове могат да се превърнат не само в красив декор на дома, но и в отличен ароматизатор на стаята. Също могат да се ползват за украса на лимонада, лимонов чай и лимонови сладкиши.
Коментари