Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Как да се храним бавно и защо трябва да го правим

Как да се храним бавно и защо трябва да го правим

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716723
Как да се храним бавно и защо трябва да го правим

Един от проблемите на нашето ежедневие е, че по цял ден бързаме, без никакво свободно време и когато дойде време да хапнем нещо, просто поглъщаме храната си. Това води до стресиращ и нездравословен начин на живот.

Защо трябва да се храним бавно?

Тялото ни е устроено така, че дъвченето и ослюнчването на храната са много важен начален етап от самото храносмилане, а ние често пренебрегваме това. Слюнката съдържа ензими, които започват разграждането на храната още в устата и подпомагат стомаха и червата в по-нататъшната им работа.

От друга страна, когато дъвчем, изпращаме нервни импулси към стомаха и червата да започнат подготовката за своята работа. Един вид, ако погълнем храна без да сме я сдъвкали достатъчно, стомахът ни ще остане „изненадан” от пристигането и и няма да отдели достатъчно храносмилателни сокове за разграждането и. От там нататък храната не се разгражда добре, хранителните вещества не могат да се усвоят от организма и започват много здравословни проблеми.

Друга особеност е, че на мозъка му е необходимо време, за да получи правилно сигнали за ситост от храносмилателната система. Интервалът се оценява на около 20-30 минути. Следователно, ако човек изяде всичко за пет минути, мозъкът просто няма да може да осъзнае какво се е случило и все още ще изпраща сигнали за глад. Така бързото хранене води до преяждане.

Факт е, че можем да направим първата стъпка към здравословен начин на живот, ако започнем да се храним по-бавно. Как да стане това?

Как да се храним бавно?

За някои тази промяна в храненето може да се окаже доста трудна. Като за начало започнете да приемате храната на по-малки хапки, като дъвчете по-бавно и по-дълго. Учените съветват да броите до 10, преди да поставите следващата порция храна в устата си. Може да ви се струва доста досадно, но с времето, ще усетите, че така получавате много по-голямо удоволствие от храната, че усещате всички нюанси на нейната текстура и вкус.

Експертите също препоръчват изоставяне на големи чинии. Поради тях мозъкът преценява неадекватно размера на порциите и увеличава риска от преяждане. Храната в по-малка чиния ще ви даде повече ситост, защото мозъкът ви ще мисли, че приемате повече калории.

Да се храните по-бавно отнеме само няколко допълнителни минути за всяко хранене, но какъв резултат ви очаква?

Бавно дъвчене

Ползи от бавното хранене

Съществуват множество ползи от бавното хранене. Продължете да четете, за да се запознаете с тях.

Лесно отслабване

Все повече изследвания потвърждават, че ако просто ядете по-бавно, можете да консумирате по-малко калории. Всъщност можете да загубите до 10 кг на година, без да правите нищо друго и без да променяте диетата си, освен факта, че ще отделите повече време на храната. Причината е, че на мозъка ни са необходими около 20 минути, за да разбере, че сме сити. Ако ядем бързо, не знаем кога да спрем и определено преяждаме. Когато ядем бавно, имаме достатъчно време да осъзнаем, че сме сити и можем да завършим този процес навреме.

Удоволствие от храната

Тази причина също е доста важна. Трудно е да се насладите на храна, която просто е погълната бързо. Освен това, можете дори да ядете нещо не много здравословно, защото ако го ядете бавно, можете да изядете само малка част. Помислете за това: искате да ядете определени забранени храни (десерти, пържени храни, сочна пица и т.н.), защото са вкусни. Но ако ги изядете много бързо, тогава какъв е смисълът? Ако ги дъвчете по-бавно, можете да се насладите дори на малко количество, което много ще зарадва стомаха ви. Уверете се, че вашите ястия се превръщат в гастрономическо удоволствие за вас, а не продължават да бъдат просто нещо, което сте хапнали между стресови ситуации.

Подобрено храносмилане

Ако ядете по-бавно, дъвчете по-бавно, което води до по-добро храносмилане. Процесът на храносмилане всъщност започва в устата, така че колкото по-задълбочено обработвате храната си в началото, толкова по-малко работа ще трябва да върши стомахът ви. Това може да доведе до намаляване на броя на проблемите с органите на храносмилателната система.

Ще намалите стреса

Хранене без стрес

Когато ядете бавно и се фокусирате върху храната, се получава нещо като медитация. Мислете само за това, което се случва в момента, а не за това, което трябва да направите след това. Когато ядеш, трябва да ядеш. Това осъзнаване трябва да доведе до факта, че количеството стрес в живота ви ще намалее. Опитайте.

Ще забравите за бързото хранене и бързия живот като цяло. Нашият забързан, стресиращ и хаотичен начин на живот води до бързи храни, които се изяждат бързо. Подобен начин на живот води до дехуманизация, прави ни нездравословни и определено нещастни. По цял ден бързаме, вършим една безсмислена задача след друга, не намираме време да живеем, да се наслаждаваме на живота, да общуваме помежду си и просто да бъдем хора.

Не яжте бърза храна, яжте в добри ресторанти или още по-добре гответе у дома и се насладете на вкуса на храната на спокойствие. Вкусете живота и автентичните ястия!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest