Комбинацията на храни в едно меню е философия в храненето и има много древни корени. В последно време стана доста популярна. Комбинирането на храни поражда идеи за това кои от тях са вредни и стига до това, че някои от тях могат да предизвикат заболявания, храносмилателни проблеми или натрупване на токсини в тялото.
Комбинирането на храни представлява концепция, според която едни храни се съчетават добре, докато други не. Тези принципи се зараждат най-напред в Аюрведа и са възродени в началото на 1900 година.
Правилата, по които се комбинират храните, се основават на 2 основни положения.
- Едното е, че храните се усвояват с различна скорост от организма и затова бързо усвояваща се и бавно усвояваща се води до задръстване на храносмилателния тракт;
- Второто виждане е, че всяка храна изисква различни ензими, за да бъде разградена. Те работят при различни нива на рН в червата. Ако две комбинирани храни изискват различни рН, те не могат да се усвоят едновременно.
Тези принципи са важни за правилното хранене. Чест предполагаем ефект на неправилната комбинация на храни е, че храната ферментира или се разлага в стомаха. Това води до проблеми, като се започне от чувство на тежест и се стигне до заболявания на храносмилателната система или пък до прекомерно напълняване.
Защо комбинацията банан и мляко е вредна
Да видим как действат тези принципи на комбинацията на банан с мляко. Принципно това е много вкусна комбинация от две храни и е приятна за рецепторите. За съжаление, не е особено полезна.
Лоша новина за любимата ни овесена каша за закуска, но млякото е продукт, който се разгражда бавно, докато бананите са бързо разграждаща се храна и това ще предизвика ферментация на плода в стомаха. Затова е добре да бъдат разделени в менюто.
Прясното мляко, което често използваме за приготвяне на смути, ще бъде вкусно, комбинирано с банан, но Аюрведа твърди, че освен че ще създаде храносмилателен проблем, този тандем ще ни направи по-мудни. Препоръчва се вместо животински продукт, да се използва ядково или оризово мляко, което стимулира храносмилането.
По същия начин стои въпросът и с киселото мляко с банан. В бананите има много магнезий. Затова при консумацията на двете храни ще се наруши калциево-магнезиевият баланс, а това е катализатор за сърдечно-съдови заболявания.
Когато попадне в стомаха, киселото мляко губи част от полезните си свойства, затова се препоръчва то да се консумира самостоятелно, два часа след хранене или преди сън.
Затова принципът разделяй и владей може буквално да бъде приложен и тук. Хапвайте отделно десерти с банан и млечни сладкиши и всичко ще е наред.
Коментари