Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Всички ползи, дозиране и взаимодействия с лекарства на Родиола

Всички ползи, дозиране и взаимодействия с лекарства на Родиола

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716723
Всички ползи, дозиране и взаимодействия с лекарства на Радиола (Златен корен)

Родиолата, известна още като Златен корен, Златовръх или Розов златовръх (лат. Rhodiola rosea) е тревисто растение от сем. Дебелецови (Crassulaceae). Тя е лечебно растение надарено с много ценни качества, но за съжаление в нашата страна е критично застрашена от изчезване в дивите си местообитания и е записана в Червената книга на република България. За щастие тя се култивира и отглежда в много страни по света, което позволява нейната употреба.

Характеристики на Родиола

Родиолата се счита за най-ефективният и универсален член на елитен клас лечебни растения, наречени адаптогени. Те са получили това име поради влиянието си върху способността ни да издържаме на много стресови фактори: физически, психологически, отровни, химически, инфекциозни, туморни (ракови), фактори на стареенето и др.

Това е диво растение, което расте на голяма надморска височина от 2000-3000 м над морското равнище в планините. Хората, живеещи на тези височини, събират корените на това растение от векове и ги използват, за да оцелеят в сурови РодиолаРадусловия. Мястото, където растат тези растения, се пазело в тайна. Корените на родиолата са били разменяни за храна и други стоки. Китайските императори изпращали експедиции, за да получат скъпоценните корени, които били известни като "златен корен" или "царски корен". Екстрактите от това растение се използват за лечение на инфекции и повишаване на енергийните нива и физическата сила, подобряване на мозъчната функция, плодовитостта и сексуалната функция.

Днес поради нарастващото търсене на адаптогени, дивата Rhodiola rosea е защитен вид. Растението започва активно да се култивира в Скандинавия и Източна Европа. Въпреки че култивираното растение не е толкова ефективно, колкото дивото, екстрактът от правилно отгледано растение може да се използва за производство на ефективни хранителни добавки. Продукти с най-високо качество могат да бъдат намерени чрез проучване на записките на билкари или чрез избиране на маркирани добавки, които са доказали своята ефективност в публикувани научни изследвания.

Маркиращите съединения се използват, за да се потвърди, че продуктите съдържат истинска Rhodiola rosea без примеси. Розавини, салидрозид (родиолозид) и тирозол се използват като активни маркерни съединения в стандартизирани екстракти. За съжаление системата за стандартизация не е надеждна. Днес компаниите могат да синтезират маркерни съединения и да ги добавят към комплекти с билкови екстракти, достатъчно, за да отговорят на изискванията за стандартизация.

Ползи от родиолата

Радиола (Златен корен)

Хората често се питат как едно растение може да има толкова много различни терапевтични ефекти. Отговорът е лесен. Коренът от Rhodiola rosea съдържа десетки биоактивни съединения, които имат индивидуални и синергични ефекти като антиоксидантни, антидепресантни или против умора. Геномни изследвания показват, че една доза екстракт от Rhodiola rosea може да повлияе на активността на над 800 гена. Ще ви разкажем как да използвате потенциалните ползи от този адаптоген.

Повишаване и поддържане на енергията

Приливът на енергия е един от първите ефекти, отбелязани от тези, които са започнали да приемат родиола. За разлика от синтетичните лекарства стимуланти, тя постепенно повишава енергийните нива. Ефектът продължава около 8 часа, след което енергийното ниво постепенно намалява. В резултат на това не предизвиква пристрастяване или симптоми на абстиненция.

Като цяло златния корен повишава способността на клетките да произвеждат високоенергийни молекули. В резултат на това много видове клетки - мускулни клетки, неврони и др. - получават достатъчно енергия, за да продължат да функционират нормално за по-дълго време. Освен това клетките имат достатъчно енергия, за да поддържат механизмите на клетъчно възстановяване. Освен това родиолата предпазва клетките от оксидативно увреждане, токсини, хипотермия или прегряване, инфекции, ниски нива на кислород и други форми на стрес.

Родиолата може да помогне за намаляване на умората, дължаща се на много различни причини, включително умора поради стрес, прекомерна работа, болест, лишаване от сън и стареене.

Станете по-умни естествено с родиола

Много проучвания показват, че Rhodiola rosea може да подобри познавателните способности, паметта и умствената дейност, особено при стресови условия. Например, участниците в рандомизирани контролирани проучвания (RCT), които са приемали родиола, са направили по-малко грешки в сравнение с тези, на които е дадено плацебо. В допълнение, тъй като продължителността на тестването се увеличи в продължение на много часове, разликата в ефективността става още по-голяма, което означава, че субектите, които са приемали билката, успяват да поддържат по-високо ниво на ефективност без умствено изтощение до 8 часа.

Стареене при жените и промени от менопаузата

Родиола при Менопауза

В клиничната практика се намира потвърждение, че е особено полезна за жени със симптоми на „замъглено съзнание” по време и след менопаузата. На този етап жената се сблъсква с няколко стресови фактора едновременно: натиск от работата, семейни отговорности, застаряващи родители и множество здравословни проблеми за жената и нейните близки. Стресовите фактори са склонни да се увеличават в момент от живота, когато енергийните нива на жената естествено намаляват. Липсата на енергия за решаване на проблемите, които животът поставя пред нас, води до умора, раздразнителност и лека депресия. Ситуацията се усложнява от факта, че с напредване на възрастта става все по-трудно да изпълнявате много задачи едновременно и да следите информация.

Менопаузата може да бъде и период на критична преоценка на ситуацията и собственото здраве. Разбира се, родиолата не е панацея, но може значително да помогне, защото повишава нивата на енергия, подобрява концентрацията и настроението. Авторите на интересно проучване, включващо жени с депресия, установиха, че Rhodiola rosea не само подобрява настроението, но и подобрява самочувствието.

Стареене при мъжете - промени от андропауза

Мъжката менопауза може да започне най-рано на 35-годишна възраст. Средната възраст на настъпване на андропаузата е 44 години. Може да се прояви като хормонални, физически, психологически, междуличностни, сексуални, социални и духовни промени. Добавете към това намаляване на нивата на енергия и тестостерон, либидо, настроение, плодовитост, самочувствие, физическа сила и когнитивни способности. Тези промени също понякога се случват точно когато мъжете градят кариера, поемат допълнителни отговорности, които изискват повече време и енергия от мъжете. Често през този период мъжете за първи път се сблъскват с такива диагнози като висок холестерол, хипертония, болки в гърдите или уголемяване на простатата. Не е лесно да се справите с всичко това. Родиолата може да увеличи издръжливостта, потентността, увереността и спортните постижения. Проучвания върху адаптивна формула, съдържаща Rhodiola Rosea, Schisandra chinensis и Spiny Eleutherococcus, показват значителни подобрения във физическата издръжливост и потентност.

Подобряване на настроението

Rhodiola rosea може да се използва за лечение на лека до умерена депресия, особено тип депресия, която кара човека да се чувства уморен и летаргичен. В допълнение, родиолата може да се приема като адювант за подобряване на отговора към предписаната антидепресантна терапия. Само около 30% от хората, които приемат антидепресанти с рецепта, постигат пълна ремисия. Повечето пациенти изпитват само частично подобрение, понякога остатъчните симптоми продължават. В много случаи може да е полезно да се въведе родиола в лечението.

Разстройство с дефицит на вниманието

Родиолата подобрява умствения фокус и следователно може да бъде полезна за някои хора с разстройство с дефицит на вниманието със или без хиперактивност. Тя е подходяща за пациенти с лек форма или непоносимост към предписани стимуланти. Добавянето на родиола към диетата също може да бъде полезно за тези, които приемат стимуланти с рецепта, но не могат да приемат достатъчно от тях, за да облекчат напълно симптомите.

Височинна болест

Rhodiola rosea се използва от векове от жителите на планините за поддържане на сила и издръжливост. Изследванията показват, че тя подобрява способността на животните да се адаптират към среди с ниско съдържание на кислород. В клиничната практика е установено, че пътниците, пътуващи до райони с голяма надморска височина, могат да предотвратят симптомите на височинна болест, като приемат родиола преди и по време на пътуването си.

Репродуктивна функция и Родиола

В традиционната народна медицина Rhodiola rosea се използва за повишаване на плодовитостта както при мъжете, така и при жените. Не са провеждани официални проучвания върху хора, но проучванията върху животни показват потенциални ползи от растението. Например, проучвания върху животни показват, че добавянето ѝ към замразена сперма за осеменяване на животни води до подобрена подвижност и жизнеспособност на сперматозоидите.

В едно малко проучване руски гинеколог установява, че около 50% от жените с аменорея (липса на менструален цикъл), които са приемали родиола, са възстановили нормалната си менструация и около 50% от тези жени са успели да забременеят.

В световен мащаб има спад в плодовитостта, който може да бъде причинен от химически замърсители в околната среда и храната. Освен това в много страни хората отлагат зачеването, като имат деца дори след 30 г. Плодовитостта намалява с възрастта както при мъжете, така и при жените.

В клиничната практика понякога се комбинира Rhodiola Rosea с други билки, повишаващи плодовитостта. Приемът на дневна доза родиола може да удължи или подобри плодовитостта при някои пациенти и двойки, които са отложили раждането след 35-годишна възраст. Необходими са повече изследвания за употребата на билката в комбинация с други адаптогенни билки за подобряване на човешката плодовитост.

Странични ефекти от Родиола при взаимодействие с лекарства с рецепта

Много често използвани лекарства имат нежелани странични ефекти като умора и когнитивно увреждане. Родиолата може да елиминира тези странични ефекти и по този начин да помогне на пациентите да понасят по-добре лечението.

Как да получите най-много ползи и да сведете до минимум страничните ефекти от родиола?

Извличане на максимума от родиола

Тя се усвоява най-добре, когато се приема на празен стомах, така че трябва да се приема поне 20-30 минути преди закуска или обяд. Тя има ободряващ ефект и поради това може да наруши съня, ако се приема следобед или вечер.

В интернет се споменава, че губи своята ефективност, когато се приема в продължение на 6 или 8 седмици. От опит обаче е установено, че за повечето хора Родиола може да бъде ефективна, когато се приема непрекъснато в продължение на много години или при необходимост преди и по време на стресови периоди.

Странични ефекти и предпазни мерки при приема на родиола

Чай от Родиола

Като цяло родиолата се счита за безопасна и има относително малко странични ефекти. Въпреки това някои хора може да са чувствителни към стимулиращите ефекти. При такива хора реакцията към приема на билката може да се прояви под формата на тревожност, раздразнителност или безсъние. Някои хора имат ярки сънища през първите две седмици, но това не се отнася за неприятните явления.

Хората, които са чувствителни към стимуланти, както и възрастните и изтощените, трябва да започнат да приемат лека в по-ниски дози и постепенно да увеличават дозата. Когато се приема едновременно с кофеин или стимуланти, роадиолата може да засили техния ефект.

Хората с биполярно разстройство трябва да приемат родиола само под наблюдението на лекар, тъй като стимулиращите ефекти могат да влошат възбудата и раздразнителността.

При по-високи дози (повече от 450 mg на ден) може леко да повлияе на тромбоцитите, които са отговорни за съсирването на кръвта. Ако това се случи, ще забележите увеличаване на синините. Не се съобщава за прекомерно кървене при прием. Въпреки това, ако човек приема лекарства, които също намаляват съсирването на кръвта, това може да влоши кръвонасядането и кървенето. Ако приемате антикоагулант, трябва да обсъдите приема на билката с вашия лекар, който може да поиска да провери времето ви на съсирване, за да се увери, че то не се повлиява от билката. Препоръчително е да спрете приема на родиола 10 дни преди голяма операция.

Въпреки че обикновено е полезна за сърцето при хора с аритмия или тахикардия (учестен сърдечен ритъм), стимулиращите ефекти на растението могат да обострят симптомите на основното заболяване.

Проучванията върху животни показват, че не е тератогенна, което означава, че не причинява вродени дефекти. Безопасността на родиолата, когато се приема по време на бременност или кърмене, не е проучвана при хора.

Лекарствено взаимодействие на Родиола

Съществува погрешно схващане, че родиолата може да взаимодейства с много лекарства, тъй като засяга цитохром Р450 (участва в метаболизма на много лекарства). Това погрешно схващане идва от проучване, в което екстрактът от Rhodiola rosea е тестван in vitro (екстрактът е добавен към други вещества in vitro). Ефектът на екстрактите от лечебни растения в лабораторни условия и при прием от хора и други животни (in vivo) може да се различава значително. Когато се усвояват, хранителните добавки се разграждат до храносмилателни ензими и участват в метаболитни процеси, по време на които се превръщат в различни съединения, наречени вторични метаболити. Вторичните метаболити може да нямат клинично значими лекарствени взаимодействия или да имат ефект, обратен на установения при тестване в лабораторни (in vitro) условия.

Единственият начин да се докаже взаимодействие растение-лекарство е да се тества растението и лекарството при хора. Към днешна дата не са установени клинично значими взаимодействия на билката с повечето лекарства. Въпреки това тя има умерен инхибиторен ефект върху цитохром P450 2C9 в човешкото тяло. Това може да бъде клинично значимо, когато се лекува със субстрати на цитохром P450 2C9 (лекарства, които също се метаболизират от същия ензим) в тесен терапевтичен диапазон (напр. фенитоин и варфарин). В този случай всякакви промени в действието на фенитоин или варфарин могат да бъдат наблюдавани от лекар, дозата може да се коригира.

Каква дозировка на радиолата е най-ефективна

Оптималната доза зависи от нуждите и характеристиките на пациента. Дозировката на Родиола също зависи от ефективността на избрания продукт.

Някои хора реагират само на 50 mg/ден, докато други може да се нуждаят от до 400 mg два пъти дневно. Средната доза за възрастни е 300-600 mg на ден. Проучванията показват, че приемът на доза над 900 mg на ден не е препоръчителна.

Разумно е да започнете с умерено ниска доза, като 150 mg на ден, и да я увеличавате със 150 mg на всеки 3-7 дни, докато се появи ефектът. Ако се появят нежелани реакции, дозата не трябва да се увеличава или трябва да се увеличава постепенно за по-дълъг период от време.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest