Начинът на хранене е важен за доброто здраве на храносмилателната система, а при възникнали проблеми в нея, това е основно изискване. Ако трябва да посочим заболяване, което най-силно се влияе от хранителната диета, това най-вероятно ще бъде язвената болест. Включването и изключването на определени храни е изключително важно при стомашната язва.
Това, което консумираме, може да помогне за намаляване на дискомфорта или да го влоши значително.
Видовете язвена болест и причини за появата им
Отдавна е известно, че повечето от пептичните язви се появяват поради инфекция с бактерията Helicobacter pylori, която получава силно разпространение при голяма част от населението.
Тази бактерия причинява възпаление в стомашната лигавица, което в повечето случаи няма последващо развитие.
Въпреки това при някои хора може да настъпи увреждане на стомашната стена и инфекцията да причини язвена болест.
Язвата има разновидности, според мястото, което е засегнато. Тя е стомашна, ако се намира в лигавицата на стомаха. В този случай болката се увеличава при хранене и това помага за нейното разпознаване.
Язвената болест може да засегне и дванадесетопръстника, ако се появи в началния отдел на тънките черва, където се намира дванадесетопръстника.
За разлика от стомашната язва, при язвата на дванадесетопръстника, болката се облекчава при хранене, а усещането за дискомфорт се засилва, когато минат повече от 3 часа след хранене.
Въпреки че всеки случай е различен и лекуващият специалист винаги трябва да го проследява, най-често трябва да се назначи антибиотично лечение, което обаче води до дисбаланс на чревната флора.
Някои храни помагат за намаляване на страничните ефекти и те трябва да се познават добре и да се прилагат строго в диетата при заболяването.
Като начало трябва да се познават симптомите на болестта, които помагат за нейното по-лесно разпознаване.
Симптомите на заболяването язва
- Режеща, пареща, а понякога тъпа болка в стомаха;
- Гадене и повръщане;
- Загуба на апетит;
- Киселини;
- Загуба на тегло.
Язвената болест се влошава при липса на лечение, но промяната на хранителните навици е първото и задължително условие, без което овладяването на симптоматиката и туширането на болката са невъзможни.
Полезни групи храни в диетата при язва
Храни - пробиотици
Основните източници на пробиотиците са ферментиралите храни.
Киселото мляко, киселото зеле, чаят комбуча и други могат да помогнат за повторното заселване на полезните за храносмилателната система бактерии, способни да елиминират част от Helicobacter pylori.
Храни с фибри при язвена болест
Храните, богати на разтворими фибри, също са част от лечебните храни при язва, това са: овесените ядки, бобовите растения, лененото семе, ечемикът, ядките и някои зеленчуци и плодове като артишока, ябълките и морковите.
Тези храни са алкални и помагат за намаляване на количеството киселина в стомаха, което помага за намаляване на болката и дискомфорта в корема.
Те са подходящи не само когато язвата вече се е появила, но и превантивно, тъй като е установено, че могат да предотвратят появата на язви, особено при хората с фамилна обремененост за язва, пушачите или при пациенти, които трябва да следват продължително лечение с противовъзпалителни средства.
Храни с богатство от флавоноиди при язва
Някои флавоноиди имат способност да забавят растежа на Helicobacter pylori.
Списъкът с храни, богати на този вид фитонутриенти, за щастие е много обширен и се препоръчва да се вземат предвид повечето от тях, за да се променя източникът на флавоноиди.
Полезни храни в случая са: чесънът, лукът и ярко оцветените плодове и зеленчуци като боровинките, ягодите, броколите, черешите, чушките и много други.
Зеленчуци с много витамин А срещу язва
Витамин А е важен за храносмилателния тракт, тъй като се грижи за храносмилателната лигавица и въпреки че обикновено се набавя лесно в храната на хората от европейските страни, може да се появи дефицит при някои заболявания. Такива са чернодробните или малабсорбцията на хранителни вещества. Това най-вероятно се дължи на чревен възпалителен процес, хирургична интервенция или затлъстяване.
Витамин А се съдържа в зеленчуци като тиквата и сладките картофи, като сварените обикновено са много подходящи, а също в морковите, спанака, броколите, мангото и пъпеша.
Кои храни се избягват при язва на стомаха
- Първи в класацията са всички пикантни и силно подправени ястия. Те дразнят възпалената лигавица и са в състояние да причинят най-разнообразни оплаквания;
- Цитрусовите плодове са любимци на много хора, но при язва, задължително отпадат от хранителните удоволствия. Те имат лошо въздействие върху стомаха и червата. В числото влизат прясно изцедените сокове и фрешовете, особено силно предпочитаните портокал и грейпфрут;
- Кафето и газираните напитки също отпадат напълно и са вредни храни при язва. Кафе може се пие сутрин след хранене в ограничени количества, а газираните напитки е нужно да бъдат напълно извадени от менюто;
- Язвата не е приятел с алкохола. Дори една бира, колкото и лека да е, може да подразни фатално раната. Мнозина се оплакват от болки след късна вечеря, затова най-добре храненето да става навреме вечер, за да се облекчи сънят.
Други предпоставки за развитие на язва
Стресът увеличава дискомфорта. В днешно време стресът не се разглежда като важна причина за появата на стомашна язва, но той влошава дискомфорта при вече налично заболяване.
По време на стрес човек е склонен да прави по-лош избор на храна и да дъвче по-бързо, което може да засили оплакванията, особено и ако са приети вредни храни при язва.
Важно е да се обърне внимание на това, което се приема и как се яде, защото поведението при хранене заедно със спазването на указанията и лечението може да помогне за облекчаване на болката.
Основни принципи на лечебното хранене при язва
1. Да се осигури максимален покой на лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника;
2. Да се изключат от менюто продуктите, които предизвикват силно отделяне на стомашни сокове;
3. Да се изключат продуктите, дразнещи механически лигавицата на стомаха;
4. Да не се приема голямо количество храна на едно хранене. Препоръчва се често хранене на малки порции през 3-4 часа;
5. Да се избягва прекалено горещата или студена храна;
6. Да се ограничи приемът на готварска сол до 10-12 грама на ден;
7. Да се осигури храна, която е високо калорична, с достатъчно количество белтъчини, мазнини, въглеводороди, минерални соли и витамини, като превес трябва да се даде преди всичко A, B, C;
8. Болните от язва трябва да приемат храна, която съдържа много белтъчини, основно от животински произход. Консумацията на въглехидрати трябва да е умерена, докато мазнините да бъдат ограничени при възрастните пациенти, а също при придружаващи заболявания на задстомашната жлеза, жлъчката и черния дроб. Храненето трябва да бъде поне 4-5 пъти дневно през равни интервали. Болните трябва да се хранят бавно, в спокойна и приятна обстановка, да дъвчат храната максимално, за да облекчат работата на стомаха;
9. Най-ценната храна за болните от язва е млякото. В него се съдържат всички вещества, които са нужни за възстановяване на организма. Не за всички обаче млякото е опция. В такъв случай то трябва да се поема по малко, задължително топло. Може да се разреди със слаб чай или да се добави малко кафе, само за оцветяването му и промяна на вкуса.
Превенция срещу болестта язва
Стресът е враг на здравето и това не е изненада за никого. Той няма пряка връзка с образуването на язви, но е сред факторите, които водят до подобно заболяване. Разрешението е ясно - стресът трябва да бъде сведен до минимум, щом не може да бъде избягнат напълно.
И най-свободолюбивите следва да се замислят сериозно и да направят всичко възможно да продължат живота си по различен начин. Една нова подходяща стратегия включваща повече полезни храни и по-малко вредни навици като алкохола и тютюнопушенето, е стъпка към здравия стомах и дванадесетопръстник.
Интелигентният начин е заболяването да бъде спряно навреме, преди да е довело до фатални последици. Диетата при язва трябва да се прилага постоянно и без своеволни промени. Само така язвите няма да пречат на нормалния живот.
Вижте още:
- Как зелето предпазва от язва;
- Сок от картофи при язва и гастрит.
Коментари