Язвата може да порази както стомаха, така и дванадесетопръстника. Формата може да е остра или хронична. Основната част от лечението и е правилната диета при язва.
Язвата е заболяване, което се проявява в следствие на друго заболяване. Може да е резултат и от едновременното действие на няколко фактора, като от съществено значение е наследствената предразположеност. Като рискови се определят и фактори като тютюнопушене и нездравословно хранене.
Като цяло, язвата протича хронично и трае с години. Пълното ѝ излекуване става само със строго спазване на правилен режим на живот и правилно хранене при язва.
Принципи на диетата при язвена болест
Ето основните принципи на диетата, което се прилага при язвена болест:
Груби плодове и зеленчуци като краставици, репички, чушки, зеле, ряпа, моркови, твърди ябълки и круши, дюли и т.н. не трябва да се консумират сурови. За целта се варят, пекат и пасират. Когато премине периодът на пристъпи, могат да се приемат и настъргани.
Ястията и храните, които се консумират, не трябва да дразнят стомашната секреция, тъй като тя може да засили оплакванията. Това ще рече, че те не бива да я възбуждат със своите физически качества (твърдост, температура), нито да въздействат по химически път (кисели, солени, люти).
Върху лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника отварите от някои зърнени храни - ориз, жито, овес, които се използват за т.нар. слизести супи, десерти и т.н., действат изключително благоприятно. Богатите на целулозни люспи жилки и семки плодове и зеленчуци от домати, праскови и круши, е добре да се обелват и дори пасират преди консумация.
Сокът от прясно зеле е богат на противоязвена субстанция и се препоръчва горещо от лекарите. Благотворно действие имат пасираните храни, варените и печените зеленчуци и плодове.
Възстановителните процеси на засегнатото място се подпомагат от млечните продукти, яйцата, месото и рибата в достатъчно количество.
Препоръката при язва е да се спазва редовният режим на хранене – закуска, втора закуска, обяд, следобедна закуска и вечеря. Диетата, което ще се прилага, задължително трябва да бъде съобразена с фазата на заболяването. По време на кризи например се предлагат предимно течни храни.
При подобряване към тях постепенно се добавят бисквити, мляно месо, хляб, зеленчукови и плодови пюрета. След възстановяване диетата се разнообразява, но в кръга на разрешените храни.
Разрешени храни при язва
- бял хляб (може пълнозърнест, но не и ръжен), сухари, бисквити;
- пюрета от зеленчуци (моркови, картофи, сладки пиперки), доматено пюре;
- добре узрели домати без семки и люспи;
- плодови сокове от ягоди, череши, сладки ябълки, кайсии, сладки водни;
- круши, портокали, лимони и други;
- овесена каша, мляко и кремсупи;
- сметана, извара, прясно сирене, кашкавал, краве масло;
- зехтин, сусамово масло;
- рохки яйца;
- варено телешко месо, варено или печено на скара крехко свинско и говеждо;
- месо, пиле, бяло птиче месо;
- бяла речна или морска риба;
- слабо подсладени компоти;
- нишестени десерти, млечен и ванилов крем;
- някои подправки – магданоз, копър, кимион, чубрица, пчелен мед.
Напълно забранени храни при язва
По време на протичане на болестта напълно забранени са:
- пържени храни, пикантни сосове;
- сурови и твърди плодове;
- конфитюри и захарни продукти;
- сурови зеленчуци;
- бобови варива (фасул, грах, бакла);
- солени зеленчукови консерви, туршии, консервирани солени храни;
- лук, чесън, гъби;
- ръжен хляб;
- алкохол, силен черен чай, кафе;
- шоколад, газирани и кисели минерални води, царевица;
- някои подправки – черен пипер, лютив червен пипер, горчица и други.
Коментари