Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да съхраняваме пресен розмарин?

Как да съхраняваме пресен розмарин?

Как да съхраняваме пресен розмарин

Новост за нас ще е, ако никога не сте използвали за кулинарни, козметични или дори медицински цели прекрасния розмарин, защото той е широко разпространен навсякъде по света. Научното му име е Rosmarinus officinalis, но в България е познат и като Бабин косъм.

Макар да прилича по-скоро на иглолистно дръвче, уханният розмарин е роднина на ментата. Много хора го отглеждат в градините или розмарин в саксия у дома си не само заради прекрасния му аромат и многобройните му приложения, но и заради красивите му лилави, розови, сини или пък бели цветове.

Някога египтяните вярвали, че розмаринът ще им донесе щастие, но дори и да оставим настрана суеверията той си остава универсална зеленийка, която е добре да имаме вкъщи. Подходяща подправка е за почти всички месни ястия, за яхнии, за вкусни печени картофки и за какво ли още не. Добрата новина е, че е лесен за отглеждане в домашни условия, стига да му осигурите достатъчно светлина, да го поливате редовно и да го подрязвате.

Розмаринът може обаче да ви обсеби, както в преносен, така и в буквален смисъл. Той не е малко растение, а и предвид факта, че е добре да бъде подрязван, ще стигнете до момент, в който няма да можете рационално да го оползотворявате. Как тогава можете да съхраните пресен розмарин?

Приемаме факта, че вече отглеждате розмарин в градината си или в саксийка на балкона или на перваза на прозореца си. Трябва да подрежете връхчетата му преди той да е цъфнал, защото именно тогава те съдържат в себе си най-много хранителни вещества. Т.е. ще извлечете максимума от самия розмарин.

Пресен розмарин

Има няколко начина как да съхраните розмарин, като в тези редове няма да разглеждаме как да го изсушавате, а как да го запазите за по-дълго време в свежия му и зелен вид.

Подрежете розмарина, но на не повече от 20 см дълги клонки, които после да можете да съхранявате в хладилник, във фризер или дори при стайни условия.

При стайни условия розмаринът може да вирее доста дълго време ако просто го накиснете във ваза или чаша, пълна с вода. Отрежете с нож краищата на растението и го оставете в подходящ съд с вода, който да може да бъде покрит с найлон. Водата се сменя през няколко дни, а листенцата на розмарина се изтриват внимателно с домакинска хартия, за да се премахне насъбралата се влага по тях. Ако видите, че по растението са се образували тъмни петна, значи то вече е негодно за употреба.

В хладилник розмаринът се съхранява за по-дълго време. Увийте отрязаните клонки в пергаментова хартия, която предварително сте напоили с вода. Това става най-добре с помощта на пулверизатор. След това съхранявайте букетчето от розмарин в найлонов плик, като следите той да има достатъчно влажност и максималната температура на хладилника да е не по-висока от 5 градуса.

Свеж розмарин

Розмаринът може да бъде и замразен, но за тази цел трябва предварително да бъде измит ( при съхраняване в хладилник и на стайна температура, той се измива непосредствено преди употребата му). След като го измиете, го подсушете добре и го затворете в найлонови пликчета, като следите да сте премахнали добре въздуха от тях. В случай, че съхранявате много зелени подправки във фризера си, то е добре всяка една от тях да бъде надписана. Замразените във фризера зеленийки могат да се съхраняват за доста дълъг период от време и няма гаранция, че ще запомните в кой плик какво съхранявате.

Вижте също:

- Как се суши розмарин;

- Ястия с розмарин;

- Ползи от чая от розмарин;

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest