Аминокиселините се считат за градивните елементи на протеина. Когато протеинът се усвоява, той се разгражда на отделни аминокиселини. Има 20 аминокиселини, които са известни като незаменими или есенциални. Есенциалните аминокиселини трябва да се приемат чрез диетата, за да се задоволят ежедневните хранителни нужди.
Неесенциалните аминокиселини се произвеждат от тялото. Всички аминокиселини са необходими за синтеза на протеини и възстановяването и поддържането на тъканите. Хистидинът е основна аминокиселинна съставка на протеина и е незаменима аминокиселина.
Функция на хистидина
Хистидинът се използва от тялото ви за развитие и поддържане на здрави тъкани. Той е особено важен в миелиновата обвивка, която покрива нервните клетки, за да осигури предаването на съобщения от мозъка ви до органите в цялото тяло. Адекватните нива на хистидин са от съществено значение за доброто психическо и физическо здраве.
Повишените нива на хистидин са свързани с физиологични разстройства като тревожност и шизофрения. Освен това се смята, че ниските нива на хистидин водят до ревматоиден артрит и глухота от увреждане на нервите.
Хистидинът може да бъде замесен в лечението на психични разстройства и сексуална дисфункция. Има също доказателства, че хистидинът може да играе роля в защитата на тялото от радиационно увреждане и предотвратява появата на СПИН. Това се дължи на способността му естествено да детоксикира тялото и да произвежда както червени, така и бели кръвни клетки.
Производство на хистадин
Възрастните обикновено могат да произвеждат достатъчно хистидин от други аминокиселини в черния дроб, за да поддържат ежедневните нужди на тялото. Въпреки това, децата трябва да получават хистидин чрез храните, които ядат. Хистидинът е необходим, особено в ранна детска възраст, за правилния растеж и развитие. Когато хистидинът се метаболизира от човешкото тяло, той произвежда хистамин.
Хистаминът е вещество, участващо във възпалителния отговор и производството на солна киселина в стомаха. Ако децата, особено бебетата, не ядат достатъчно храни, съдържащи хистидин, те могат да получат екзема, която е форма на дерматит. Това състояние се лекува, когато към диетата се добави хистидин. Освен това някои хора имат генетично заболяване, възпрепятстващо правилния метаболизъм на хистидин, което води до натрупване на хистидин в кръвта.
Аминокиселини в храната
Повечето храни съдържат поне част от необходимите аминокиселини. Богатите на протеини животински храни обикновено съдържат пълноценни протеини, което означава, че доставят на тялото всички основни аминокиселини. Храните на растителна основа, от друга страна, са непълни и съдържат само някои от основните аминокиселини. Хистидинът обикновено се намира в храни като риба, месо, яйца и млечни продукти.
Храни с хистидин
Хистидинът, подобно на други аминокиселини, се намира предимно в храни с високо съдържание на протеини. Следователно месото, птиците, рибата, млечните продукти и някои зърнени продукти, включително ориз, пшеница и ръж, са храни, съдържащи хистидин. По-добрите хранителни източници включват морски дарове, боб, яйца, елда, царевица, карфиол, гъби, картофи, бамбукови кълнове, банани, пъпеш и цитрусови плодове. Въпреки че е лесно вашите естествени запаси от хистидин да свършат, консумирането на храни от всяка от групите храни ще гарантира, че ще задоволите ежедневните си нужди от хистидин.
Допълване
Терапевтичните дози хистидин варират от 0.5 до 20 грама на ден. Добавянето на до 30 грама хистидин на ден не е показало нежелани странични ефекти при възрастни за кратки периоди от време. Ако сте хронично болен или имате артрит, може да се възползвате от умерена добавка на хистидин, която се предлага както в енергийна, така и в капсулна форма. Въпреки това, ако имате биполярна депресия, алергии или възпалителни проблеми, трябва да избягвате добавки с хистидин. Консултирайте се с Вашия лекар, преди да вземете добавка с хистидин.
Коментари