В България могат да се намерят около 4 хиляди вида гъби. Както ядливи, така и отровни. Събирането на гъби е хоби, тръпка и близост до природата. Гъбарството обаче е и отговорност, добра преценка на възможностите, защото опасностите, които дебнат, са големи.
Информация, която е нужна при събиране на гъби
Преди да тръгнем за гъби, нужно е да знаем, че вкусното горско разнообразие изисква много опит и внимание, за да се различат характерните признаци, които отличават ядливите от неядливите и особено от отровните двойници на вкусните диворастящи гъби.
Начинаещите гъбари е добре да имат за консултант опитен човек или да ползват услугите на консултантски център преди да приготвят своя богат урожай от гората.
При събиране на гъби е добре да се имат предвид най-често събираните гъби у нас.
Има и двойници на ядливите гъби, които не водят до тежки или фатални последици, но предизвикват стомашни неразположения, което също не е опция и е добре да се внимава и за тях.
Важно при бране на манатарка
Обикновената манатарка е сред най-често търсените и събирани гъби. Тя има 7 ядливи разновидности. Познава се лесно по дебелото бяло стъбло и кафявата шапка. Има мек аромат, типично гъбен, а цветът на месото не се променя при разрязване. Отровен двойник е дяволската гъба, която посинява при разрязване.
Важно при бране на Пачи крак
Тази гъба също лесно се разпознава, защото има форма на фуния, жълтеникава или оранжева на цвят, а шапката има фини ръбчета. Пънчето на гъбата може да е по-дебело или тънко, ароматът напомня за яйца, както и цветът, както и една земна нотка, която се добавя към ароматния букет на гъбата. Нейн отровен двойник е горчивата миризливка, а различаването им става по мястото, където растат. Ядливата гъба расте на почва, а отровната по изгнилата широколистна дървесина.
Бране на Сърнела
Истинска царица сред ядливите гъби е сърнелата. Мекият пръстен по средата на стъблото е особена отличителна черта на тази гъба. Идеална е за печене на скара, може да замести месото в сандвича. Нейни отровни двойници са мухоморките и това прави гъбата опасна, защото отравянето с мухоморка често завършва със смърт.
Как се бере смръчкула
Ядливата смръчкула е най-скъпата гъба на пазара. Тя е рядка и трудно се открива. Има уникална деформирана шапка, приличаща на гъба за баня. С нея се правят фини сосове в най-изисканите ресторанти. Нейният отровен двойник е гъбата дипленка, която може да бъде с различен цвят от ядливата гъба. Познава се също по кухото, тънко и чупливо месо и бялото пънче.
Вижте как гъбите ни пазят от вируси, както и някои вкусни предложения за гъбена запеканка. Ако умеете да берете гъби безопасно, то тогава ще ви трябват и тези съвети за консервиране на гъби.
Коментари