Вкусните гофрети са се появили толкова отдавна, че никой не знае името на изобретателя им.
Има стотици рецепти за приготвяне на гофрети (виж галерията), без дори да се знае в коя страна в света са се появили за пръв път.
На 25 март се отбелязва Денят на гофретите, който за първи път тръгва от Швеция под името Våffeldagen. Алтернативният празник, който се чества в САЩ, е на 24 август, и е в чест на патентовалия това вкусно тестено изделие - Корнелиъс Суартуут.
Любопитно за гофретите
Всеки народ е добавял по малко в основната рецепта за приготвянето на гофрети. Древните гърци, германците, англичаните и холандците са внесли свои корекции в състава на гофретите.
Смята се, че през петнадесети век в Европа само хората от благороден произход и кралете имали право да консумират гофрети. Рецептите за приготвянето им били пазени в строга тайна и разпространението им се наказвало сурово.
След няколко века горещите гофрети се продавали за всеки на улицата и хората можели да видят как пред очите им тестото се превръща в ароматна гофрета с прекрасна заливка.
Как да направим перфектните гофрети
За да направите идеални гофрети вкъщи, ви трябва специален уред за печене на гофрети, за да им придадете необходимата форма – те трябва да са на квадратчета, в които влиза заливката.
За приготвянето на гофретите са необходими брашно, мляко, мая или бакпулвер, яйца, вода, сода, сол, захар, плодове, ароматизатори.
Класическото тесто за гофрети може да се приготвя в домашни условия.
Необходими са ви една чаена чаша и половина пресято брашно, две чаени лъжички бакпулвер, една супена лъжица захар, една чаена лъжичка сол, една чаена чаша прясно мляко, пет чаени лъжички разтопено масло.
Смесете брашното със солта, захарта и бакпулвера. Разбийте белтъците. Отделно разбийте жълтъците и ги смесете с млякото и маслото, излейте ги в брашното, разбъркайте ги и добавете внимателно белтъците.
В нажежения уред на гофрети излейте на тънка струя тестото, като равномерно го разпределите по повърхността на плочата за гофрети. Затворете с капак и печете до готовност.
Сервирайте гофретите със заливка от сладко, сметана, с нарязани банани, мед или пък със сирене и извара. Композиторът Йохан Щраус и колегата му Фредерик Шопен, поетите Гьоте и Пабло Неруда, а също и Алфред Нобел и Зигмунд Фройд били яростни почитатели на гофретите.
Вижте още:
Коментари