Най-популярният японски бульон е даши – той е основа на много японски супи и сосове. Можете да го съхранявате в хладилник до три дни. Натъркайте едно парче водорасли комбу с влажна кърпа.
Сложете в тенджера с 1.4 литра вода. Оставете да заври. Добавете пет грама бонито и настъргайте изсушена риба тон. След като бонито падне на дъното, прецедете бульона. Изхвърлете бонитото и водораслите.
Темпура се нарича приготвяне на риба и зеленчуци в леко тесто, което става бяло, когато се запържи в масло. Приготвя се точно преди да се изпържи.
Разбийте едно яйце с двеста милилитра студена вода. Изстудете в камерата на хладилника, докато сместа не стане ледена. В голяма купа смесете сто грама пшенично брашно, петдесет грама царевично брашно и половин супена лъжица сол. Добавете ледената яйчена смес. Разбийте с вилица, за да стане тестото на бучки.
Сос якитори – той се използва при приготвяне на пилешко на шиш или като марината за всякакъв вид месо преди печене на фурна или грил. Маринова се един час преди приготвянето.
В малка тенджерка смесете седем супени лъжици соев сос, четири супени лъжици саке и четири супени лъжици захар. Кипнете, докато сосът не се сгъсти и от него не се изпари около една трета.
Научете се да пробивате филе от риба с шишчета. Това помага за запазването на формата на продуктите и можете да украсите с тях всяко ястие. Пробийте с три шишчета месото на рибата точно под кожата, като му придадете форма на ветрило.
Водораслите нори се използват за направа на суши или пък се трошат и се сервират като гарнитура на основни ястия. Можете да освежите аромата на водораслите нори, като ги държите няколко секунди над открит огън, докато водораслите не станат светлозелени на цвят.
Коментари