За да редуцирате риска от ракови заболявания понякога не е необходимо по-голямо усилие от това, да погледнете какво има в хладилника и чинията ви.
Всички изследвания сочат, че меню, основано на растителни продукти, е способно да ви предпази от коварната болест.
Фитонутриентите, както и други специални съединения, влизащи е техния състав, имат уникалната способност да пазят организма от нездравословни състояния.
Броколи
Всички кръстоцветни зеленчуци (карфиол, зеле, къдраво зеле) притежават противоракови свойства. Броколито е най-ценният сред тях, тъй като съдържа значително количество сулфорафан - особено мощна съставка, която повишава защитните ензими на организма и премахва успешно причиняващите рак химикали.
Колкото повече броколи приемате, толкова по-здрави ще бъдете. Не се двоумете и добавяйте ценния зеленчук върху салати, пица и омлети.
Зеленчукът помага в борбата срещу рак на гърдата, черния дроб, белите дробове, простатата, кожата, стомаха и пикочния мехур.
Горски плодове
Всички дребни горски плодове съдържат фитонутриенти, които също елиминират риска от рак. По-конкретно малините съдържат много висока концентрация на фитохимикали, наречени антоцианини, които забавят растежа на раковите клетки.
Те помагат в борбата срещу рак на дебелото черво, хранопровода, и кожата.
Препоръчва се на ден да се консумира поне по половин купичка от дребните горски плодове.
Домати
Този сочен зеленчук е най-добрият източник на ликопен – каротиноиди, чиито субстанции определят червения му цвят. Проучване доказа, че това вещество също изключително добре се справя с раковите клетки.
Доматите помагат при борба с рак на матката, белите дробове, простата и стомаха.
Доматеният сос е перфектен източник на полезни вещества. Благодарение на топлинната обработка количеството ликопен се усвоява по-лесно от организма.
Орехи
Полезните ядки имат доказани свойства при намаляването на опасността от заболяване на рак на гърдата и простата.
Една купичка орехи на ден е достатъчна за превенция на ракови заболявания, твърдят експерти.
Чесън
Фитохимикалите, съдържащи се в чесъна, спират образуването на нитрозамини – канцерогени, образуващи се в стомаха и в червата (при определени условия). Продуктът е изключително подходящ, когато в менюто ви присъстват много нитратни или консервирани храни. Изследване установи, че жените, които са включили чесъна в ежедневното си меню, са намалили риска от заболяване на рак на дебелото черво с цели 50 %.
Освен за превенция на този тип рак, чесънът се препоръчва и за борба срещу канцерогенни заболявания на гърдата, хранопровода и стомаха.
Скучаният чесън е по-полезен от ситно нарязания, тъй като при този вид обработка се освобождава по-голямо количество ензими. Една скилидка е перфектна добавка към богатия на ликопен доматен сос.
Коментари