Лизинът представлява аминокиселина, която организмът не произвежда сам. Тя се набавя единствено от храна и хранителни добавки. Лизинът подпомага при изграждането на мускулните белтъчини и колагена. Отговорен е за еластичността на сухожилията, здравината на кръвоносните съдове, усвояване на калция и др.
Дневната препоръчителна доза за възрастен е 23 мг/кг телесно тегло, а за бебета 170 мг/кг. Хората, които имат повишено физическо натоварване, тези които са вегетарианци, и спазващите диета с ниско съдържание на мазнини се нуждаят от повече лизин.
Лизин се намира в групата на млечните продукти. Най-богатият от тях на тази аминокиселина е пармезанът. Съдържа 151 % на препоръчителна дневна доза на лизин. От тази група се препоръчва консумацията на извара, прясно, кисело мляко и сирене.
Високо съдържание на лизин има и в червеното месо, пуешкото, пилешкото и агнешкото.
Пилешките гърди съдържат около 148% от препоръчителната дневна доза от лизин. Едно от най-разпространеното в Европа месо е именно свиснкото, което може да се похвали с добро съдържание на лизин. От представителите на рибните продукти, една от най-богатите на лизин риби е варената риба тон.
Богат източник на лизин за вегетарианците е соята. Отличен източник на аминокиселини от растителен протеин.
Тиквените семки са също добър представител на ядките и растителните аминокиселини.
Белият боб е доста разпространен поради приложението си в множество ястия.
Една от най-разпространенените закуски са яйцата. Те са изключително бърза и здравословна закуска. Чрез тях организмът си набавя много хранителни вещества, а именно и лизин.
Старайте се да консумирате продуктите, богати на лизин, той е изключително важен за човешкия организъм, който не произвежда сам тази аминокиселина. Съдържа се в много храни и е лесно да разнообразим храненията си.
Коментари