Въпреки че рядко се сещаме, на пазара има разнообразие от мазнини за готвене извън слънчогледовото олио и зехтина. В текста се описани едни от най-полезните заместители на познатите ни мазнини.
Фъстъчено олио
Способността на фъстъченото олио да намалява т.нар. лош холестерол и да подобрява нивата на добрия са доказани. Това се дължи на съдържащите се във фъстъците мононаситени мастни киселини. Освен това фъстъченото олио е ценен източник на витамин Е.
Този витамин е от ключово значение за здравето и доброто функциониране на сърцето. Тази мазнина е широко използвана в азиатската кухня. Има висока точка на димене, ето защо е изключително подходяща за готвене.
Употреба:
Майсторите готвачи препоръчват фъстъченото олио при приготвянето на ястия, изискващи продължителна топлинна обработка на високи градуси. Добрата новина е че тази мазнина не се абсорбира особено много от готвените в нея продукти.
Соево олио
Повечето мазнини за готвене, етикирани като „растителни мазнини”, са приготвени от соя. Соевото олио снабдява организма със значително количество омега-3 мастни киселини, които имат жизненоважна роля при превенцията на запушването на кръвоносните съдове.
То има благоприятен ефект върху целия организъм, полезен е най-вече за подобряване на еластичността на артериалните стени, вследствие на което риска от сърдечни болести значително намалява.
Употреба:
Обикновено от соевото масло се приготвят много маргарини, майонези и салатни дресинги. Освен това соевото олио е подходящо и за пържене, тъй като издържа на високи температури.
Масло от орехи
То съдържа много хранителни съставки, както и протеини и фибри. Орехите и ореховото масло също доставят на организма омега-3 мастни киселини, които не се губят вследствие на пресоването. Тези специфични киселини пазят от сърдечни болести и помагат на тялото ви да абсорбира витамините А, D, E и К.
Употреба:
Маслото на орехи не е подходящо за продължителна топлинна обработка. Препоръчва се при направата на студени сосове, както и за овкусяването на салати. Повечето производители подлагат на минимална обработка ореховото олио, което го прави нетрайно. Ето защо е хубаво да се консумира в рамките на няколко седмици след отварянето му. Подходящо е още то да се държи в хладилник.
Вижте още кои са богатите на полезни мазнини храни и още една класация на най-полезните мазнини.
Коментари