Според повечето хора мазнините са основен враг на сърцето, затова не трябва да ги консумираме. Затова се лишават от много кулинарни изкушения, за да се предпазят от болести.
Така ли е това на практика? Според италиански диетолози не всички мазнини са еднакво вредни. Поне за сърцето. А други, тъкмо напротив, са много полезни. Какви са мазнините и в какво се съдържат?
Вредни мазнини
Трансмазнини, наречени още хидрогенирани мазнини. Получават се чрез преработка на растителни мазнини, използват се в производството на маргарин и други кулинарни мазнини.
Те попадат в чипс, хамбургери и голяма част от готовите бисквити и сладкиши. Опасни са с това, че повишават нивото на лошия холестерол в кръвта. Това увеличава риска от запушване на съдове и от инфаркт.
Освен това трансмазнините влошават качеството на семенната течност и способстват за развитието на диабет. След трансмазнините следват наситените мазнини. Те не са чак толкова опасни, но са много широко разпространени.
Съдържат се в почти всички мазни млечни продукти и в месото и увеличава риска от развитие на холестеролови плаки.
Полезни мазнини
Това са ненаситените мазнини, които се съдържат в зехтина, орехите, авокадото и рибата. Намаляват лошия и повишават добрия холестерол.
Замяната на високовъглехидратното меню с такова, базирано на ненаситени мазнини, подобрява състояние на сърдечно-съдовата система само за 6 седмици.
Полезни мазнини са и омега-3 мастните киселини. Съдържат се в рибата и в орехите. Намаляват опасността от тромби и холестеролови плаки, намаляват кръвното налягане. Намаляват риска от инфаркт с 50 процента и подобряват паметта.
Коментари