Съществуват много видове гъби, но някои от тях са изключително отровни и дори гъбари, които имат опит, натрупан с години, могат да сбъркат и да съберат отровни гъби.
Знае се, че дори една отровна гъба да има в общата маса събрани гъби, всички те трябва да се изхвърлят. В противен случай съществува опасността от отравяне.
Много от гъбите са смъртоносни и дори усилията на лекарския екип не могат да поправят грешката на гъбаря. Трябва доста опит, за да се разпознаят ядливите от отровните гъби. Някои от ядливите гъби нямат двойници и това улеснява гъбарите.
Една от най-разпространените и вкусни гъби е ливадната печурка. Тя е бяла, с лек розов оттенък, а долната част на шапката на гъбата е кафеникава.
Тази гъба расте от юли до средата на есента, а отровният й двойник е зелената мухоморка. Тя расте през месеците, през които расте и печурката. Зелената мухоморка е смъртоносна.
Зелената мухоморка е със зеленикав оттенък на шапката, но при по-младите гъби се получава объркване с печурката, тъй като те са бели на цвят. Тя се различава от печурката по това, че в долната част на шапката цветът също е бял.
Една от най-вкусните ядливи гъби е манатарката. Тя е сива или червеникаво кафява. Мрежестите манатарки, които също са ядливи, са с кафеникава, сякаш напукана повърхност. В долната част на шапката манатарките са белезникаво зеленикави.
Манатарката може да се сбърка със силно отровната дяволска гъба. Дяволската гъба е сива, със сребрист оттенък, но общият й вид е като на манатарката.
В долната част на шапката дяволската гъба е зеленикава. Тя е силно отровна.
Масловката е много вкусна гъба, която лесно се бере, тъй като няма двойник. Шапката й е лъскава, лепкава, кафеникава на цвят. В долната си част шапката е жълта. Расте в горите от юли до ноември.
И все пак, ако нямате опит в брането на гъби, преди да консумирате лично набрани гъби, посъветвайте се със специалист или познавач гъбар!
Коментари